piątek, 14 grudnia 2018

Wieczór Trzech Króli

wieczor trzech kroli-page-001Beskid-page-001

WIECZÓR TRZECH KRÓLI 6 stycznia 2016 r. w Łebie

Od dwudziestu pięciu lat każdego 6 stycznia biblioteka miejska w Łebie organizuje Wieczory Trzech Króli.

Według renesansowej tradycji, orędownikiem której był gość łebskiej biblioteki ks. prof. Janusz St. Pasierb, znawca kultury śródziemnomorskiej, święto Trzech Króli jest świętem kultury całego zachodniego świata wywodzącego się z chrześcijaństwa.

W Łebie w Wieczór Trzech Króli mieszkańcy składają sobie życzenia i wspólnie śpiewają kolędy przy żywej szopce na przykościelnym placu parafii ojców oblatów. Bezpośrednio przed tym w kościele jest zawsze uroczysta msza św. w muzycznej oprawie miejscowych zespołów, a następnie koncert zaproszonych gości.

W tym roku podczas mszy wystąpią schola parafialna Promyki Pana i chór FALARE ze szkoły podstawowej. Koncert po mszy zagra kapela góralska BESKID.

KAPELA GÓRALSKA BESKID pochodzi z Podbeskidzia. Już od kilkudziesięciu lat pielęgnuje muzykę tego regionu. Tworzy i muzykuje przy zespole Pieśni i Tańca BESKID w Bielsku-Białej.
Kapela bardzo często koncertuje, daje ok. 100 koncertów rocznie. Występowała m.in. w Belgii, Francji, Holandii, byłej Jugosławii, Luksemburgu, Czechach, Słowacji, Austrii, Turcji, Szwecji, Szwajcarii, w Rumunii, na Węgrzech i w Korei Południowej (w światowym Open Folk Festival w Seulu – w 2004 r. zajęła w nim I miejsce). Wśród wiele wyróżnień i nagród BESKID
zdobył też I miejsce w Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek za wykonanie jednej z piękniejszych kolęd i pastorałek góralskich w 2006 r. oraz II miejsce 2009 roku. Ciekawostka: Kapela wystąpiła podczas uroczystości ślubnych Edyty Górniak.

Po koncercie łebianie i goście tradycyjnie spotkają się przy żywej szopce na przykościelnym placu oo. oblatów i przy tym samym od 25 lat symbolicznym poczęstunku chlebem i winem, od 25 lat niezmiennie fundowanym przez Piekarnię Eugeniusza Głodowskiego z Lęborka i Hotel Wodnik Krystyny Puszcz z Łeby.

Wieczory Trzech Króli biblioteka miejska od 25 lat przygotowuje wspólnie z parafią Wniebowzięcia NMP, prowadzoną przez ojców oblatów w Łebie.

Program Wieczoru Trzech Króli:
godz. 17 – msza z muzycznym towarzyszeniem scholi Promyki Pana i chóru Falare w kościele ojców oblatów ul. Powst. Warszawy 28
godz. 18 – koncert kapeli góralskiej Beskid w kościele
godz. 19 – spotkanie na przykościelnym placu.

Zapraszamy 6 stycznia do Łeby.