wtorek, 26 września 2017

ZASYPANE MIASTO

Oto zagłada Starej Łeby przedstawiona w animacji filmowej studentów Polsko - Japońskiej Wyższej Szkoły Technik Komputerowych w Warszawie i Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Do stworzenia miniatur filmowych zaprosiła studentów łebska biblioteka, organizując konkurs ZASYPANE MIASTO w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2014. Prezentujemy trzy najwyżej ocenione filmy; oceniało jury w następującym składzie:

• Tomasz Bobin Dyrektor Urzędu Morskiego w Słupsku (na terenie w kompetencji tegoż urzędu jest Zasypane Miasto)
  • Ernest Bryll poeta, tłumacz, konsultant filmowy, honorowy obywatel Łeby
  • Dariusz Chmielewski Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków
  • Marek Glegoła Prezes Towarzystwa Historii Łeby pod Patronatem św. Mikołaja
  • prof. dr hab. Christos Mandzios artysta rzeźbiarz i wykładowca Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, pomysłodawca i kierownik artystyczny plenerów rzeźbiarskich "Zasypane Miasto" w Łebie
  • dr Joanna Polak - reżyser filmów animowanych, wykładowca animacji i grafiki multimedialnej, członek Międzynarodowego Stowarzyszenia Filmu Animowanego ASIFA Poland
  • prof. dr hab. Zygmunt Szultka historyk Pomorza, autorytet w zakresie historii Łeby.

"Sztorm" Marty Kuziów - I miejsce

Marta Kuziów: Absolwentka Polsko-Japońskiej Wyższej Szkoły Technik Komputerowych na kierunku grafika oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego na kierunku filologia orientalna. Od 2013 r. działa w Stowarzyszeniu Artystów Spectrum zrzeszającym młodych artystów ze Śląska i okolic. Animacja „Sztorm" powstała z soli, materiału z jednej strony kojarzącego się z morzem, a z drugiej z sypkim piaskiem, które to stanowią głównych aktorów w historii zagłady Starej Łeby. Bohaterami są tu zarówno żywioły, jak i człowiek, który choć tak słaby wobec nich, trwa.

"Miasto z piasku" Joanny Czerwińskiej - II miejsce

Joanna Czerwińska: Jestem absolwentką Liceum Plastycznego im. Wojciecha Gersona w Warszawie. We wrześniu 2014 roku obroniłam dyplom na wydziale Sztuki Nowych Mediów, specjalizacja animacja w Polsko-Japońskiej Szkole Technik Komputerowych w Warszawie. Od 9 lat pracuję jako grafik komputerowy i ilustrator. W swoich pracach inspiruję się zarówno najnowszymi trendami w designie, jak i starymi metodami animowania. W animacji "Zasypane miasto" pragnęłam ukazać emocje i napięcie, które przeżywali mieszkańcy Łeby w związku ze stratą dorobku życia i najbliższych. To właśnie zainspirowało mnie do stworzenia rozpadających się obrazów - niczym rozmywanych przez morze w piasku.

"Zasypane Miasto" Bartosza Cebuli - III miejsce

Bartosz Cebula: Urodzony 9 Października 1991r. w Przeworsku. 2004-2010 Ogólnokształcąca Szkoła Sztuk Pięknych w Jarosławiu. Od 2011 studiuje grafikę na UMCSie w Lublinie. Otrzymał ok. 25 nagród i wyróżnień w konkursach m.in. „Turystyka po polsku" Nysa 2006, „Polacy i Czesi w oczach satyryków" Nysa 2007, „Roponioska" Gorlice 2008, „Biały miś" Radzyń Podlaski, „Grafika Młodych" Kraków 2009, 5th International Cyprus Cartoon Contest 2013. Brał udział w ok. 60 wystawach; pokonkursowych, powarsztatowych, lokalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych, m.in. Kraków, Warszawa, Lublin, Toruń, Barciany, Przemyśl, Chorzów, Myszków, Ustronie Morskie, Niemodlin, Rzeszów, Jarosław, Tarnów, Krosno, Łódź, Ostrów Wielkopolski, Spilimbergo (Włochy), Preszów (Słowacja), Gabrowo (Bułgaria), Nikozia (Cypr), Sofia (Bułgaria)
2012-2013 - stypendium rektora dla najlepszych studentów
2013-2014 - stypendium rektora dla najlepszych studentów