czwartek, 26 listopada 2020

70-lecie pierwszej polskiej katolickiej parafii w Łebie

70 lat

Spotkanie z historykiem: 70-lecie pierwszej polskiej parafii katolickiej w Łebie

70 lat pierwszej polskiej parafii katolickiej w Łebie - to   temat spotkania z historykiem dr. Bogdanem Libichem 10 marca w bibliotece miejskiej w Łebie.

Tą pierwszą polską parafią jest parafia Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, prowadzona od 1945 roku przez zakon Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Jej powstanie i dalsza historia są tożsame z losami polskich mieszkańców miasta, osiedlających się "na ziemi odzyskanej" po II wojnie światowej. Większość pierwszych polskich osadników przybyła do Łeby przez przypadek lub namowę znajomych i przygodnych towarzyszy podróży, co pokazują choćby historie rodzin zgromadzone przez bibliotekę na Mapie Łebian. I tak też było z pierwszym polskim księdzem katolickim, który w sierpniu 1945 roku przybył na polski "dziki zachód" bez wskazania określonej miejscowości, ale z misją zorganizowania duszpasterstwa dla Polaków tam, gdzie będzie ono potrzebne.

 

Tym księdzem był Mieczysław Cieślik, zakonnik ze Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej (urodzony w Cleveland, USA). Jak podaje kronika zgromadzenia, "jechał pociągiem od Gdańska w kierunku Szczecina, wysłany przez swojego przełożonego zakonnego o. Prowincjała Wilkowskiego i uzbrojony błogosławieństwem właściwego terytorialnie Administratora Apostolskiego ks. Edmunda Nowickiego z Gorzowa". W pociągu przepełnionym osadnikami spotkał ludzi, którzy jechali do Łeby już z rodzinami i dobytkiem, po wcześniej zrobionym na miejscu rozpoznaniu. Ci osadnicy namówili spotkanego księdza, aby choć na chwilę pojechał z nimi do Łeby, bo nie mają tam kapłana. Ks. Cieślik pojechał z nimi i... został. Z dniem 1 września 1945 roku oficjalnie zaczął pracę przy tworzeniu parafii polskiej i tak rozpoczęło się duszpasterstwo Misjonarzy Oblatów MN w Łebie, które trwa do dzisiaj.

Specyfika tego zakonu, jego misja, zdają się idealnie odpowiadać specyficznej społeczności Łeby. Tej z wczesnych lat powojennych, którą stworzyli ludzie przybyli z różnych stron przedwojennej Polski (a nawet świata) i obecnej, tworzonej przez różnych wędrowców i turystów z różnych tradycji kulturowych. Misjonarze oblaci - posyłani w różne zakątki świata - mają w swoją formację wpisany szacunek i otwartość wobec zastanych i spotykanych kultur. Być może ten szacunek, przekraczający nawet świeże wojenne rany i powodowany nimi strach oraz niechęć do Niemców, sprawił, że pierwszy symbol nowo tworzonej polskiej parafii katolickiej w Łebie to obraz Madonny zamówiony przez proboszcza Cieślika u Niemca Pechsteina. "Max Pechstein chyba nawet nie śnił, że jednym z jego obrazów będzie Madonna, do której zanoszą swoje prośby polscy rybacy" - napisał Ernest Bryll w książce "Zaczarowane Miasto " (wyd. Biblioteka Miejska w Łebie, 2008).

Zapraszamy na spotkanie 10 marca o godz. 17 do biblioteki miejskiej w Łebie.

info Maria Konkol

Godziny otwarcia

poniedziałek 8 - 19
wtorek 8 - 19
środa 8 - 19
czwartek 8 - 19
piątek 8 - 19
sobota 10.00 - 14.00

Kontakt

siedziba:
ul. 11 Listopada 5a [mapa]
84-360 Łeba
tel. 59 866 17 23
kom. 690 623 193
NIP: 8411338650
Napisz do nas e-mail

 

 

Edukacja regionalna

plakat zajecia edukacyjne

Mapa łebian

lebianie

Przetwarzanie danych osobowych

25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie ich swobodnego przepływu (tzw. RODO). więcej

 

Ochrona danych osobowych

Funkcję Inspektora Ochrony Danych Osobowych w Miejskiej Bibliotece Publicznej
w Łebie pełni Pani Anna Cykman.
Kontakt e-mail: anka.cykman@gmail.com

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Biblioteka Narodowa Program Rozwoju Czytelnictwa Instytut Książki Academica