sobota, 23 września 2017

ZASYPANE MIASTO dziedzictwo i tożsamość Łeby

dziedzictwo2014-3

Jak sztormy i wydmy zniszczyły Starą Łebę? - premierowy pokaz animacji filmowych w niedzielę 14 września

Legenda o zagładzie Starej Łeby była jedynym materiałem wyjściowym, na podstawie którego studenci z Polsko - Japońskiej Wyższej Szkoły Technik Komputerowych w Warszawie oraz UMCS w Lublinie tworzyli animacje filmowe o zniszczeniu pierwszej Łeby.

Studenci tworzyli animacje na konkurs zaproponowany im przez łebską bibliotekę miejską. Do konkursu zgłoszono dziesięć animacji. W niedzielę 14 września nastąpi w Łebie ich premierowy pokaz w obecności autorki jednego z trzech wyróżnionych filmów.

Oceny konkursowych dzieł dokonało następujące jury: Tomasz Bobin Dyrektor Urzędu Morskiego w Słupsku (na terenie w zarządzie tegoż urzędu jest Zasypane Miasto), Ernest Bryll poeta, tłumacz, konsultant filmowy, honorowy obywatel Łeby, Dariusz Chmielewski Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków, Marek Glegoła Prezes Towarzystwa Historii Łeby pod Patronatem św. Mikołaja, prof. dr hab. Christos Mandzios artysta rzeźbiarz i wykładowca Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, pomysłodawca i kierownik artystyczny plenerów rzeźbiarskich "Zasypane Miasto" w Łebie, dr Joanna Polak - reżyser filmów animowanych, wykładowca animacji i grafiki multimedialnej, członek Międzynarodowego Stowarzyszenia Filmu Animowanego ASIFA Poland i prof. dr hab. Zygmunt Szultka historyk Pomorza, autorytet w zakresie historii Łeby.

Pokaz filmowy poprzedzi wykład historyka prof. Zygmunta Szultki "Zasypana Stara Łeba".

Trzeba podkreślić, że filmowe animacje studentów nie odtwarzają historii. Dzieła te są efektem twórczej wyobraźni, podpalonej legendą o zagładzie Łeby i osadzonej w technice animacji filmowej.

Na pewno kiedyś badania historyków i archeologów pozwolą na historyczną rekonstrukcję Starej Łeby i budowę skansenu archeologicznego, atrakcji wielkiej w skali świata.

Twórcza wyobraźnia studentów ma zainspirować i uruchomić te działania i to jest głównym celem konkursu zorganizowanego przez miejską bibliotekę.

Zapraszamy na otwarty pokaz animacji filmowych oraz wykład historyka do naszej biblioteki w niedzielę 14 września o godz. 16.

poniedziałek-czwartek 12-19
piątek 8-19