środa, 20 czerwca 2018

Spotkanie z poezją Zaczarowanego Miasta

a samborski

ZACZAROWANE MIASTO

U ujścia rzeki, między nadmorską wydmą i dwoma jeziorami, jest miasto Łeba. Jakimś cudem – jest. Właściwie, to już któraś z kolejnych Łeb. Pozostałości dawnych i niedawnych dziejów wyłaniają się, tu i ówdzie, spod wędrownych piasków.

To miejsce wyjątkowe – nie tylko na mapie, lecz również w pamięci i w wyobraźni artystów. Oto przed Państwem „Zaczarowane miasto” – przede wszystkim takie, jakim je ujrzał i utrwalił na płótnach sławny ekspresjonista, Max Pechstein. Żył w latach 1881-1955. Był malarzem i grafikiem, członkiem grupy Die Brűcke. Tutaj począwszy od lat dwudziestych XX wieku rokrocznie odbywał plenery, a w czasach nazizmu ten skrawek ziemi stał się dla niego miejscem schronienia. Nowa „Księga Łeby”, ilustrowana w całości reprodukcjami jego dzieł, niech będzie hołdem złożonym wielkiemu twórcy oraz miejscu, które go urzekło.

W liście do syna pisał: „Pragnąłbym kiedyś znów być w łodzi obok Ciebie, kurzyć spokojnie fajkę, obserwować niebo i wodę. Pytanie tylko gdzie, mój synu. Obawiam się bowiem, że ojczyzna matki, która stała się też naszą, bo tam na północy się urodziłeś, będzie przed nami zamknięta. Nie możemy jednak tracić otuchy, a ja jako wieczny wędrowiec muszę znowu wyruszyć w drogę, by znaleźć jakąś dziewiczą okolicę na tej ziemi, gdzie chce się i można być człowiekiem.”

W Łebie, pośród pejzaży wprost z płócien Pechsteina, jest także miejsce na poezję: Ernesta Brylla, Krzysztofa Niespodziańskiego, Zygmunta Frankla, Andrzeja Samborskiego i Katarzyny Krenz. Obok wierszy – odautorskie komentarze, przyczynki do zamyśleń: W czym tkwi moc przyciągania tych stron? Jakie jest ich genius loci?

Książka ukazuje się po polsku i po niemiecku. Nie może też zabraknąć tekstu w języku kaszubskim – mowie pierwszych łebian. I będzie to tekst szczególny – modlitwa. Szerzej zaraz o tym opowie ojciec Waldemar Janecki.

A zamiast ostatniego słowa – muzyka Sławomira Łosowskiego, wirtuoza instrumentów elektronicznych, lidera i założyciela zespołu KOMBI. Oddajemy w Państwa ręce nagrania z niezapomnianego koncertu z 15 sierpnia 2005 roku w Łebie. To właśnie Łosowski wtedy nazwał to miasto zaczarowanym.

Czy takie jest w istocie? Jeśli ktoś tu jeszcze nie był, może obrazy, poezja, muzyka dadzą mu tego przedsmak.

Andrzej Samborski

Tymczasowy numer 690 623 193

W związku z termomodernizacją budynku przy ul. 11 listopada 5a  biblioteka miejska  została przeniesiona na czas remontu  do budynku szkoły podstawowej przy ulicy Tysiąclecia 11 (wejście z prawej strony budynku, w podwórze).
Ze względu na ograniczenia lokalowe nie ma możliwości skorzystania z czytelni oraz dostępu do Internetu.