czwartek, 22 listopada 2018

WNIEBOGŁOSY: Wieczór Psalmów

wniebogłosy2014-2

Zapraszam Państwa na koncert – do kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny przy ul. Powstańców Warszawy 28 w Łebie. W niedzielę 17 sierpnia o godzinie 21.00 u stóp Morskiej Madonny Maxa Pechsteina zaśpiewam po hebrajsku.

Akompaniować mi będzie multiinstrumentalista Jacek Szpunar. Współtworzymy zespół „Malachej-Angieły-Aniołowie”, wykonujący w muzykę z pogranicza tradycji i kultur.

Wcześniej z pieśniami po hebrajsku i w jidysz występowałem w składzie orkiestry Chojzes Klezmorim (Klezmerzy Widzącego z Lublina). Wyśpiewałem z nimi II nagrodę w VIII Konkursie Muzyki Folkowej Polskiego Radia „Nowa Tradycja”. Jako solista zdobyłem III miejsce na Festiwalu Peter-Rohland-Singewettstreit w Burgwaldeck w Niemczech.

W wykonywaniu hebrajskich Psalmów wzorem stała się dla mnie kobieta - kantor z Izraela, Towa ben Cwi, uhonorowana przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów tytułem „Człowiek Pojednania”.

Hebrajski – to nie tylko język Psalmów. Zachwycił mnie, kiedy po raz pierwszy wziąłem do rąk „Księgę Rodzaju” w interlinearnym hebrajsko - polskim wydaniu. Zapamiętałem pierwsze przeczytane w oryginale słowa: „Na początku Bóg stworzył…” Chciałbym, aby także i Państwo je usłyszeli, dali się urzec ich pięknu i sile.

Andrzej Samborski