piątek, 14 grudnia 2018

Wystawa Miasta Księstwa Pomorskiego

ksiestwo 2014

MIASTA KSIĘSTWA POMORSKIEGO

8 lipca, w 657. rocznicę nadania Łebie praw miejskich, uroczyście otwarta zostanie w galerii biblioteki miejskiej wystawa "Miasta Księstwa Pomorskiego". Otwarcia wystawy dokona m.in. książę Łeby, symbolicznie nawiązując do władającego Księstwem Pomorskim znakomitego rodu Gryfitów, których dynastia wygasła w 1637 roku wraz ze śmiercią księcia Bogusława XIV.

Wystawa odtwarza szlak siedemnastowiecznych wędrówek kartografa Eilharda Lubinusa, autora „Wielkiej Mapy Księstwa Pomorskiego”, sporządzonej w latach 1610-1618 na zlecenie Filipa II i będącej jednym z najważniejszych zabytków europejskiej kartografii. Lubinus przygotował mapę z niezwykłą jak na ówczesne czasy dokładnością, przemierzając w tym celu cały obszar Księstwa Pomorskiego. Największe i najważniejsze miejscowości Księstwa zostały na mapie dodatkowo wyróżnione przy pomocy 49 niewielkich wizerunków umieszczonych na krawędziach zabytku, a wśród wyróżnionych znalazło się miasto Łeba.

Wystawa jest owocem projektu "Miasta Księstwa Pomorskiego", prowadzonego przez Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, a łebska biblioteka, w odpowiedzi na zaproszenie do udziału w projekcie, przygotowała wymaganą część dotyczącą Łeby.

Liczymy, że wystawa będzie atrakcyjną propozycją dla turystów i znakomicie będzie się komponować ze stałą ekspozycją w bibliotecznej sali historii Łeby. 8 lipca w tej sali odsłonięta zostanie także kolejna z łebskich historii - dzieje rodziny Błaszczyków, łączące losy Łeby przed i po 1945 roku.

Wystawy czynne będą codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach od 18 do 20; wystawa "Miasta Księstwa Pomorskiego" potrwa do 17 sierpnia, a wystawa historii Łeby jest całoroczna.