niedziela, 29 listopada 2020

Ulotny symbol kurortu

Happening w samym centrum miasta. Artyści z wrocławskiej ASP usypali herb z morskiego piasku. Profesor Christos Mandzios z wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych razem ze swoimi studentami usypał herb Łeby z piasku morskiego. Rybogryf powstał z okazji 650-lecia miasta. Artystyczny happening spotkał się z życzliwym przyjęciem mieszkańców i turystów.

Najważniejsze jest miejsce, jakie na to wybrali: herb usypano na ulicy Kościuszki, głównej arterii miasta, centrum codziennego życia - mówi Maria Konkol, dyrektor Biblioteki Miejskiej, organizator warsztatów ceramiczno-rzeźbiarskich, które profesor prowadzi przy placówce od 1 września. - To nie artystyczny żart, ale wynik fascynacji Mandziosa łebskimi żywiołami.
- Doskonały pomysł. Dzięki temu historia i tradycja splotły się ze współczesnością - komentowali zebrani.
- Rybogryf z herbu Łeby to symbol tajemnicy - twierdzi Ernest Bryll, znany poeta i Honorowy Obywatel Łeby. - A tajemnica to coś ulotnego, co sprawia, że wracamy do tego kurortu, że coś nas do niego przyciąga.

Wtorkowy artystyczny happening zgromadził wielu łebian i turystów. Artyści każdemu z nich przybijali na ręku pieczątkę z napisem: "Jestem łebski. 650-lecie miasta Łeby".

Rybogryf stanowi również inspirację dla uczestników warsztatów w ogrodzie miejskiej biblioteki. Pracują tu nie tylko profesjonaliści z wrocławskiej ASP, ale wszyscy, którzy mają na to ochotę.

Magdalena Prokopczuk

Więcej zdjęć z tego zdarzenia na stronie www.fotoleba.pl

Godziny otwarcia

poniedziałek 8 - 19
wtorek 8 - 19
środa 8 - 19
czwartek 8 - 19
piątek 8 - 19
sobota 10.00 - 14.00

Kontakt

siedziba:
ul. 11 Listopada 5a [mapa]
84-360 Łeba
tel. 59 866 17 23
kom. 690 623 193
NIP: 8411338650
Napisz do nas e-mail

 

 

Edukacja regionalna

plakat zajecia edukacyjne

Mapa łebian

lebianie

Przetwarzanie danych osobowych

25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie ich swobodnego przepływu (tzw. RODO). więcej

 

Ochrona danych osobowych

Funkcję Inspektora Ochrony Danych Osobowych w Miejskiej Bibliotece Publicznej
w Łebie pełni Pani Anna Cykman.
Kontakt e-mail: anka.cykman@gmail.com

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Biblioteka Narodowa Program Rozwoju Czytelnictwa Instytut Książki Academica