sobota, 23 września 2017

Gerhard Fietz MALARSTWO

GERHARD FIETZ: wystawa malarstwa
finisaż 27 sierpnia o godz. 17 w bibliotece miejskiej w Łebie

Gerhard Fietz urodził się w 1910 we Wrocławiu.
Studiował w latach 1930- 1933 w Akademii Sztuki we Wrocławiu i Dusseldorfie, później w latach 1937 - 1939 w Pruskiej Akademii Sztuki w Berlinie u A. Kanoldt`a.
Po przeżyciach wojennych i pobycie w szpitalu w poszukiwaniu "nowego" zwrócił się w kierunku malarstwa abstrakcyjnego.
W latach 1957 - 1975 był profesorem Szkoły Wyższej Sztuk Pięknych w Berlinie. W roku 1979 osiadł w na stałe w miejscowości Goddingen w pobliżu Bleckede nad Łabą, gdzie zmarł w roku 1997. W latach 20. i 30. ubiegłego stulecia krajobraz nadmorski w okolicach Łeby przyciągał wielu malarzy i grafików, między innymi również młodego Gerharda Fietz. Prawdopodobnie był to rok 1932, kiedy to Gerhard Fritz przybył do Łeby z Wrocławia na rowerze. Jego żona Anne Fietz wspomina: "W jego opisie tej podróży podkreślał jakie ogromne wrażenie, po pokonaniu ostatniej wydmy zrobił na nim widok morza. Wtedy wydał z siebie głośny krzyk". W poszukiwaniu zakwaterowania, spotkał gospodarza z Rąbki, który przygotował mu w miarę przytulne miejsce w kącie stodoły. Od niego dowiedział się, że na Rąbce mieszka Schmidt-Rottluff. Dla Gerharda była to wielka niespodzianka ponieważ malarze grupy "Die Bruecke" byli jego idolami. Otto Muller`a poznał już wcześniej osobiście. Następnego dnia po przyjeździe, gdy wracał z kąpieli w morzu, spotkał Schmidt-Rottluff`a i ośmielił się go zagadać. Znajomość pogłębiała z dnia na dzień, Schmidt-Rottluff` i jego małżonka zapraszali często Gerharda do siebie na posiłki, było to dla niego błogosławieństwem ponieważ miał tylko 50 marek miesięcznie do dyspozycji. Schmidt-Rottluff uwielbiał grę Gerharda na organkach, znał wszystkie piosenki z "Zupfgeigenhansel".
W Łebie poznał Gerhard też Maxa Pechsteina.
Ile czasu spędził mój mąż nad Jeziorem Łebskim - nie wiem. Na jednym z listów znalazłam stempel z roku 1935, wtedy mieszkał u rodziny Falk na Rąbce.
W 1943 roku, ranny podczas wojny, przeniesiony został do szpitala wojskowego w Rowach. W swoim dzienniku opisuje spotkanie z Schmidt-Rottluff`em, było to chyba ich ostatnie spotkanie. Po tym urwał się kontakt między nimi.

Wystawę w bibliotece miejskiej w Łebie zorganizowano dzięki niemieckiemu Związkowi Łebian Bund der Lebaer oraz finansowemu wsparciu Fundacji Sparkasse z Luneburga (Holsztyn).

poniedziałek-czwartek 12-19
piątek 8-19