wtorek, 14 sierpnia 2018

Koncert Leszka Długosza

Literat, kompozytor, pianista, jeden z najbardziej znanych polskich śpiewających poetów. Autor programów, recitali, słuchowisk poetyckich, wykonawca piosenek francuskich, aktor filmowy. Na swoim koncie ma dziesięć książek poetyckich. Wydał kilka autorskich płyt. Z własnymi recitalami występował w całej Polsce i za granicą.
Urodził się 18 czerwca 1941 roku.
W 1963 r. został laureatem II Krakowskiego Konkursu Piosenki Studenckiej.
Rok później ukończył polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim, a przez kolejne dwa lata
studiował na Wydziale Aktorskim w PWST w Krakowie.
Zadebiutował w 1964 roku w studenckim teatrzyku piosenki "Hefajstos". Rok później związał się z kabaretem ?Piwnica pod Baranami?, gdzie szybko stał się artystą wielkiego formatu.
Swój pierwszy tomik poezji - "Lekcje rytmiki" opublikował w 1973 roku. Pięć lat później odszedł z Piwnicy pod Baranami, by występować jako solista. W 1979 roku otrzymał artystyczne stypendium we Francji, ufundowane przez rząd francuski. Owoce, tego wyjazdu było nagranie francuskojęzycznej płyty.
W 1981 roku skomponował muzykę do spektaklu w krakowskim Teatrze Bagatela - "Kurhanek Maryli" w reżyserii Ewy Lassek.
Rok później artysta otrzymał Nagrodę Miasta Krakowa za osiągnięcia na polu piosenki poetyckiej. W marcu 1996 r. za wybór wierszy "Z tego, co jest" otrzymał Nagrodę "Krakowska Książka Miesiąca".
Oprócz swojej działalności estradowej i literackiej publikuje felietony w prasie. Miał też cykl programów w telewizji. W Polskim Radiu prowadzi od 2007 roku swój autorski program "Przyjemności niedzieli".
W roku 2007 otrzymał tytuł Mistrza Mowy Polskiej VOX POPULI.
W podyplomowym Studiu Literacko - Artystycznym UJ prowadzi warsztaty poetyckie.

Artysta po raz pierwszy przyjedzie do Łeby.
Koncert odbędzie się w kościele Wniebowzięcia NMP w Łebie ul. Powst. Warszawy 28
4 sierpnia w niedzielę o godz. 21
Wstęp jest wolny, zaprasza biblioteka miejska.

www.leszekdlugosz.pl

Tymczasowy numer 690 623 193