wtorek, 26 marca 2019

Wilhelm Gustloff

MS Wilhelm Gustloff: spotkanie w bibliotece Łebie poniedziałek 29 lipca godz. 20

Tragedia "Wilhelma Gustloffa" będzie tematem spotkania w Bibliotece Miejskiej w Łebie w dniu 29 lipca. Spotkanie poprowadzi Maurycy Frąckowiak z Lęborskiego Bractwa Historycznego.

MS Wilhelm Gustloff zatonął 30 stycznia 1945 roku na wysokości Łeby po tym, jak został storpedowany przez sowiecki okręt podwodny. Ze względu na liczbę ofiar była to największa katastrofa morska w dziejach ludzkości, a także jeden z najbardziej spektakularnych epizodów II wojny światowej, rozgrywany niekiedy w celu pokazania Niemców jako ofiar tej wojny.

MS Wilhelm Gustloff przed II wojną światową był flagowym statkiem wycieczkowym floty niemieckiej organizacji nazistowskiej Kraft durch Freude. Nosił imię zamordowanego w 1936 r. członka NSDAP Wilhelma Gustloffa. Podczas wojny został włączony w skład Kriegsmarine, kolejno przekształcony w okręt szpitalny i okręt - bazę okrętów podwodnych.

We wspomnieniach łebian zebranych przez bibliotekę miejską zapisana jest historia rybaka - osiedleńca, który wyrzuconą przez morze szalupę ratunkową z Gustloffa przerobił na łódź rybacką. Z kolei żeglarz Andrzej Urbańczyk w opowiadaniu "Te dziewięć tysięcy ludzi" z tomu "W Łebie jak w niebie" opisuje historię koła ratunkowego z Gustloffa, które wisiało na jego rodzinnym domu w Łebie: otóż to koło... tonęło. Cała niesamowita historia w książce Urbańczyka.

Zapraszamy na spotkanie do biblioteki w Łebie w poniedziałek 29 lipca na godz. 20.

poniedziałek 8 - 19
wtorek 8 - 19