czwartek, 18 października 2018

Wilhelm Gustloff

MS Wilhelm Gustloff: spotkanie w bibliotece Łebie poniedziałek 29 lipca godz. 20

Tragedia "Wilhelma Gustloffa" będzie tematem spotkania w Bibliotece Miejskiej w Łebie w dniu 29 lipca. Spotkanie poprowadzi Maurycy Frąckowiak z Lęborskiego Bractwa Historycznego.

MS Wilhelm Gustloff zatonął 30 stycznia 1945 roku na wysokości Łeby po tym, jak został storpedowany przez sowiecki okręt podwodny. Ze względu na liczbę ofiar była to największa katastrofa morska w dziejach ludzkości, a także jeden z najbardziej spektakularnych epizodów II wojny światowej, rozgrywany niekiedy w celu pokazania Niemców jako ofiar tej wojny.

MS Wilhelm Gustloff przed II wojną światową był flagowym statkiem wycieczkowym floty niemieckiej organizacji nazistowskiej Kraft durch Freude. Nosił imię zamordowanego w 1936 r. członka NSDAP Wilhelma Gustloffa. Podczas wojny został włączony w skład Kriegsmarine, kolejno przekształcony w okręt szpitalny i okręt - bazę okrętów podwodnych.

We wspomnieniach łebian zebranych przez bibliotekę miejską zapisana jest historia rybaka - osiedleńca, który wyrzuconą przez morze szalupę ratunkową z Gustloffa przerobił na łódź rybacką. Z kolei żeglarz Andrzej Urbańczyk w opowiadaniu "Te dziewięć tysięcy ludzi" z tomu "W Łebie jak w niebie" opisuje historię koła ratunkowego z Gustloffa, które wisiało na jego rodzinnym domu w Łebie: otóż to koło... tonęło. Cała niesamowita historia w książce Urbańczyka.

Zapraszamy na spotkanie do biblioteki w Łebie w poniedziałek 29 lipca na godz. 20.

Godziny otwarcia

poniedziałek 8 -18
wtorek 8 -18
środa 8 -18
czwartek 8 -18
piątek 8 -18

Kontakt

siedziba:
ul. 11 Listopada 5a [mapa]
84-360 Łeba
Tel. +48 059 8661723
Tymczasowy numer 690 623 193
NIP: 8411338650
Napisz do nas e-mail

UWAGA

W związku z termomodernizacją budynku przy ul. 11 listopada 5a  biblioteka miejska  została przeniesiona na czas remontu  do budynku szkoły podstawowej przy ulicy Tysiąclecia 11 (wejście za placem zabaw).
Z przyczyn lokalowych i technicznych nie ma możliwości korzystania z czytelni oraz dostępu do internetu.

 

 

Ochrona danych osobowych

Funkcję Inspektora Ochrony Danych Osobowych w Miejskiej Bibliotece Publicznej
w Łebie pełni Pani Anna Cykman.
Kontakt e-mail: anka.cykman@gmail.com

Przetwarzanie danych osobowych

25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie ich swobodnego przepływu (tzw. RODO). więcej

 

Polub nas na Facebook'u Muzyka Kontakt Kontakt Kontakt