wtorek, 26 września 2017

Relacja z desantu

Skarb utracony!
Osiem ukrytych obrazów Maxa Pechsteina, przedwojennego malarza z Łeby, wykradli w sobotę, 8 września, dywersanci, którzy wylądowali na plaży przy porcie. Poza dziełami sztuki wydobyli ze skrytek również osiem kilogramowych sztab złota. Mimo zakrojonego na szeroką skalę pościgu, Urząd Bezpieczeństwa nie aresztował dywersantów, którzy o szesnastej cało przedostali się do Kapitanatu Portu i wywieźli zrabowane dzieła uprowadzonym kutrem Straży Granicznej.

Taki był scenariusz gry zaakceptowany przez jej organizatorów, a także właściwe (!) służby. Został zrealizowany dzięki pomocy właściwych (!) służb i zaangażowaniu uczestników zabawy: harcerzy, turystów i łebian, uczniów gimnazjum oraz uczniów nowo powstałego kierunku Straż Graniczna z liceum Łebskiego Towarzystwa Oświatowego. Biblioteka Miejska przygotowała realistyczne kopie ośmiu obrazów Maxa Pechsteina - malarza, którego Madonna Morska wisi w kościele Wniebowzięcia NMP. Opracowaniem i nadzorem gry, cofającej uczestników do lat pięćdziesiątych, zajął się Krzysztof Petek - pisarz, dziennikarz i organizator szkół przetrwania, w Łebie znany od kilku lat jako Komandos.

- Wprowadziłem element ostrej rywalizacji - opowiada Komandos. - Przed sześćdziesięciu laty, gdy dywersanci i szpiedzy lądowali na plażach, towarzyszył im permanentny stres. Polował na nich Urząd Bezpieczeństwa, Wojska Ochrony Pogranicza, milicja i każdy tak zwany "porządny obywatel". Dziś nasi dywersanci otrzymali dowody osobiste z napisem "Polska Rzeczypospolita Ludowa", ścigała ich grupa UB - w przepisowych długich płaszczach i w kapeluszach. Wszystko to jednak ubrane było w cudzysłów. Prawdziwy dreszcz emocji stanowił fakt, że każda z ośmiu grup dywersantów otrzymała ten sam zestaw wskazówek, listów, map i informacji. To oni musieli zdecydować, w jakiej kolejności szukają obrazów, czy może ryzykują czas na próbę odnalezienia złotej sztaby? A co, jeśli się napracujemy, a pięć minut przed nami obraz znajdzie inna grupa? A co, jeśli sztabkę z tratwy już ktoś ma w swoich rękach? Dlatego od dziesiątej do szesnastej można było w Łebie zobaczyć małe grupki młodzieży i dorosłych, chyłkiem przemykające się pod murami, przez parkowe bagienka, koło kościoła i na cmentarzu, pierzchające przed patrolem agentów Urzędu Bezpieczeństwa.

Zmęczeni, ale zwycięzcy, dywersanci z wszystkimi ośmioma obrazami i sztabami złota dotarli na szesnastą do Kapitanatu Portu, gdzie w starej nastrojowej szopie Brzegowej Stacji Ratownictwa posłuchali wykłady doktora Grzegorza Goryńskiego, "dostarczonego" przez IPN, o rzeczywistych dywersjach i ścigających szpiegów i uciekinierów Wojskach Ochrony Pogranicza.

Nagrodą główną dla patrolu zwycięskiego była przejażdżka kutrem patrolowym Straży Granicznej. Wszyscy zachowali swoje nowe dowody osobiste, a obejrzenie pokazu sprawności sprzętu Ochotniczej Straży Pożarnej z Łeby było dodatkowym gratisem. Kolejnym zaś - gra edukacyjna "Kolejka" ufundowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Gdańsku dla wszystkich grup dywersyjnych.

- Było naprawdę super! - zachwycał się rozgorączkowany zwycięzca, Borys Rzepa z Lęborka, kręcąc płomienną czupryną. - Szkoda tylko, że mnie agenci nie wylegitymowali. Czy oni mogliby mnie chociaż teraz raz aresztować? Tak na chwilkę?

Rzeczywistość dołożyła do sztabowego scenariusza gry swoje elementy: zabronowaną plażę rozwiał silny wiatr, grupa biernych uczestników akcji czekała wytrwale na wynurzenie się z morza podwodnego okrętu, a land rovera Komandosa o mały włos nie aresztowała Straż Graniczna.

Dziękujemy za udział w akcji "Desant" właściwym (!) służbom oraz współorganizatorom:

Straży Granicznej w Łebie

Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasta Łeba

Oddziałowemu Biuru Edukacji Publicznej IPN w Gdańsku

Urzędowi Morskiemu w Słupsku i Kapitanatowi Portu Łeba

Ochotniczej Straży Pożarnej w Łebie

Brzegowej Stacji Ratowniczej w Łebie

Stadninie Koni Maciukiewicz

Dziękujemy łebianom za jawny i tajny udział w akcji, za udostępnienie miejsc na skrytki

W imieniu sztabu desantu

Krzysztof Petek Komandos i Maria Konkol biblioteka miejska