wtorek, 23 października 2018

Motion Trio

www.motiontrio.com

MOTION TRIO
Trio akordeonowe założone w 1996 roku przez Janusza Wojtarowicza - lidera i autora większości kompozycji granych przez zespół. Ewenement na europejskim i światowym rynku muzycznym. Janusz Wojtarowicz, Paweł Baranek i Marcin Gałażyn to światowej klasy akordeoniści. Wykorzystując w swej twórczości wszelkie zalety akordeonu, odkrywają wciąż nowe możliwości tego instrumentu, zmieniając jego oblicze. Ich koncerty to muzyczne spektakle zawierające akcję i dramaturgię

O muzyce Motion Trio:
JOE ZAWINUL: "Wasza muzyka jest zdumiewająca"
KRZYSZTOF PENDERECKI: "To wyjątkowe trio akordeonowe"
TOMASZ STAŃKO: "Po jednej naprawdę krótkiej próbie jestem nimi zafascynowany"
FRANKFURTER ALLGEMEINE ZEITUNG: "Trio gra po mistrzowsku przy pomocy sugestywnych brzmień"
LIBERATION: "Ci, którym akordeon wydawał się staromodny, a którzy byli obecni na koncercie Motion Trio, nie mieli innego wyjścia, jak zastanowić się nad swoim wcześniejszym osądem"
LE MONDE: "Trio polskich akordeonistów drwi z wszelkich przyzwyczajeń i tradycyjnego sposobu gry na akordeonie, przenosi instrument w przyszłość bez jakichkolwiek efektów elektronicznych"
ALL ABOUT JAZZ: "Nigdy nie słyszeliście takiej gry na akordeonie?

MOTION TRIO o sobie:
"w podobnym stopniu pasjonuje nas heavy metal co jazz i muzyka współczesna"
"równie dobrze czujemy się grając na ulicy i w sali koncertowej"
"wyznajemy zasadę,że muzyka doskonale poradzi sobie bez Motion Trio, natomiast my bez muzyki...?

MOTION TRIO współpracuje:

z Krzysztofem Pendereckim - "Ciaccona" z Polskiego Requiem (w wersji na trzy akordeony) - Prawykonanie w nowojorskiej Carnegie Hall 2008 r, Oratorium "Siedem bram Jerozolimy" cz. III "De profundis"(w wersji na trzy akordeony) - Prawykonanie "Skirball Center" w Los Angeles 2007r.
z Henrykiem Mikołajem Góreckim - "Trzy Utwory w Dawnym Stylu" (w wersji na trzy akordeony) - Prawykonanie w nowojorskiej Carnegie Hall 2008 r.
z Wojciechem Kilarem - "Orawa" (w wersji na trzy akordeony), Prawykonanie w nowojorskiej Carnegie Hall 2008 r.
z Michaelem Nymanem - MGV "Musique a Grand Vitesse" (na trzy akordeony) wraz z zespołem Michael Nyman Band - Prawykonanie "Barbican Centre" w Londynie 2009 r.
z Bobbym McFerrinem, Krzesimirem Dębskim, Michałem Urbaniakiem, Tomaszem Stańko, Leszkiem Możdżerem, Józefem Skrzekiem, Sinfoniettą Rigą , Sinfoniettą Cracovią, Rio de Janeiro Orquestrą, Orkiestrą Kameralną "AUKSO", Hanseatica Chamber Orchestra (Gdańsk) oraz
Anną Dymną, Andrzejem Sewerynem, Jerzym Skolimowskim - MT Wystąpiło w filmie "Essential Killing".
Zespół użyczył swoich utworów m.in. do filmów: One Hour Summer (USA 2008), Laura (Polska 2010), Życie (Polska 2002) oraz do wielu innych produkcji fabularnych i historycznych na całym świecie.
Dokonał licznych nagrań dla telewizji : Arte, ZDF, WDR, France 3, Mezzo, TVP, TVP Kultura oraz wielu rozgłośni radiowych.
Zespół koncertował w na sześciu kontynentach, w trzydziestu trzech krajach: Austrii, Belgii, Brazylii, Bułgarii, Czechach, Chinach, Egipcie, Estonii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Islandii, Japonii, Kanadzie, na Litwie, w Luxemburgu, na Łotwie, w Niemczech, Nowej Kaledonii, Polsce, Portugalii, Rosji, Słowacji, Szwajcarii, Szwecji, na Taiwanie, w Turcji, na Ukrainie, w USA, na Węgrzech i we Włoszech.

MOTION TRIO nagrało dziewięć płyt
"Cry" (1998)
"Pictures from the Street" (2000, 2003 Reedition)
"Play-station" (2002, 2009 Reedition)
"Live in Vienna Sacrum & Profanum" (2004)
"METROPOLIS" (2007)
"Michael Nyman & Motion Trio" (2009)
"CHOPIN" Live at La Folle Journee (2010)
"Brahms and Liszt and..." Live at La Folle Journee (2011)
"Mussorgsky. Prokofiev. Shostakovich. Khachaturian" (2012)
Zespół nagrywa dla własnej wytwórni fonograficznej
AKORDEONUS RECORDS

29 lipca w Łebie MOTION TRIO zagra głównie swoje kompozycje m.in.:
First day of spring, Little story, Szkot, Serce, You dance, Sunrise dance, Tango Libertin, a także Preludium e-moll Fryderyka Chopina w aranżacji Janusza Wojtarowicza - lidera zespołu oraz Orawę - przepiękny utwór Wojciecha Kilara w aranżacji jw. Warto tutaj dodać, że ?Orawa? to jedyny utwór Kilara, w którym świętujący właśnie swoje 80. lecie kompozytor nie zmieniłby ani jednej nuty.

Zapraszamy do Łeby na koncert MOTION TRIO .
Niedziela 29 lipca godz. 21 kościół Wniebowzięcia NMP w Łebie ul. Powst. Warszawy 28.
Wstęp wolny.

Organizator Biblioteka Miejska www.bibliotekaleba.pl