sobota, 05 grudnia 2020

Słodkiego, miłego życia

Słodkiego, miłego życia - youtube Maria Szabłowska - wikipedia

Sławomir Łosowski - wirtuoz instrumentów klawiszowych i mistrz brzmienia, kompozytor i aranżer, wyróżniony m.in. nagrodą indywidualną Festiwalu Jazz nad Odrą; legendarny lider zespołu KOMBI, twórca hitów i przebojowych instrumentali Przytul mnie, Słodkiego miłego życia, Za ciosem cios, Wspomnienia z pleneru, Taniec w słońcu, Bez ograniczeń energii, Kochać cię za późno, Nietykalni... W 2004 r.,12 lat po rozwiązaniu zespołu Kombi powrócił do koncertowania z nowym projektem muzycznym firmowanym własnym nazwiskiem.

To już 42 lata muzycznej twórczości Sławomira Łosowskiego...
Zaczynał od stworzonego przez siebie połowie lat 60-tych zespołu Akcenty, gdzie grał elektronicznego bluesa, tworzył muzykę eksperymentalną z domieszką jazzu, rocka, funky. Po zmianie nazwy w roku 1976 na KOMBI nagrywał przeboje z pogranicza elektronicznego jazz-rocka, następnie wszedł w pop. U szczytu popularności, na początku lat 90. zrezygnował z kariery, gdyż jego żona ciężko zachorowała. Poświęcił się rodzinie i rozwijaniu własnej firmy muzycznej.
Jego nieśmiertelne kompozycje: "Słodkiego, miłego życia", "Nietykalni, skamieniałe zło", "Kochać cię za późno" to klasyka polskiej muzyki rozrywkowej. Sławomir Łosowski jest także autorem licznych utworów instrumentalnych np. "Wspomnienia z pleneru", "Taniec w słońcu", "Przytul mnie". Wszyscy z nas zapewne znają sygnał muzyczny programu telewizyjnego 5-10-15. To będący w klimacie fusion instrumental "Bez ograniczeń energii" autorstwa Sławomira.
Obecnie koncertuje rzadko. Ale każdy jego występ pod nazwą ŁOSOWSKI to show multimedialne: muzyka, lasery, sztuczne ognie. Jak powiedział Hirek Wrona: "Łosowski robi muzykę i koncerty na miarę J. M. Jarre'a".
Sam mówi, że dzieli muzykę tylko na dobrą i złą. Jest otwarty na różne style muzyczne. Przez te wszystkie lata Sławomir Łosowski wypracował swój własny niepowtarzalny styl muzyczny. Sam nazywa siebie artystą "offowym", bo jego muzyka nie mieści się w żadnym formacie radiowym, czy telewizyjnym. Mówi, że nie gra muzyki elektronicznej; on tylko maluje muzyką to, co przeżywa, co czuje i co go otacza. Nie czerpie inspiracji ze słuchania czyjejś muzyki.
Gra na analogowych instrumentach klawiszowych, które dostosował do własnych wymagań, wspomagany techniką cyfrową. Stworzył własne instrumentarium muzyczne o niepowtarzalnym brzmieniu, szczególnie klasyczne analogowe syntezatory: Prophet-5 i Mini Korg 700s, na których tworzy własne barwy, artykulacje, wibrata, etc. oraz na współczesnych instrumentach klawiszowych: Korg 2000 czy Polyevolver plus samplery ASR z własnymi samplami.
Jest kompozytorem, instrumentalistą, producentem, ale także rysownikiem. Swoje prace wystawia w galeriach. Jego ojciec - Alfons Łosowski - był rzeźbiarzem, który po II wojnie światowej odrestaurował Bazylikę Mariacką i Stare Miasto w Gdańsku.
W 2009 roku, po kilkunastu latach przerwy, ukazał się nowy album Sławomira Łosowskiego "Zaczarowane miasto". Natomiast w tym roku ukaże się reedycja jego płyty z 1994 roku "Nowe Narodziny". Sławomir Łosowski to bardzo otwarty, miły i skromny człowiek, o wielkiej muzycznej wyobraźni.

Andrzej Niklas

poniedziałek 8 - 19
wtorek 8 - 19
środa 8 - 19