wtorek, 11 grudnia 2018

Katarzyna Krenz
Pisarka, poetka, tłumaczka.

List do duchów Zaczarowanego Miasta

Morza są różne, różne bywają miasta.
Wiem, bo z natury, a może po przodkach jestem
nomadą - wciąż wędruję.
Wracam do domu, zawsze wracam. I zaraz - znów
ruszam w drogę.
Od morza do morza, od miasta do miasta. Wędruję.
Szukam.
Wszędzie wciąż nowe odkrycia. Nigdzie tak samo.
Barwy świtów i wieczorów.
Niespokojne sny, obce poranki. Dworce, lotniska,
bilety, bagaże.
Powitania, pożegnania.
Powroty.
Czego szukam, wędrując?
Może: miejsca dla myśli. Przestrzeni dla
wewnętrznych obrazów, powietrza dla słów.
Gdzie? Tam, w świecie? Czy - we mnie?
Jakiego miejsca szukałam?
Nie wiedziałam. Teraz już wiem.
Miejsca - gdzie morze i jego brzeg mówią
Przybyszowi: usiądź!
Gdzie wracając z wydm, wchodząc w wąskie uliczki,
myślę: jestem u siebie.
Jak w Łebie?
Jak w Łebie...

KK

Katarzyna Krenz ur. 1953 w Gdańsku. Po studiach polonistycznych na Uniwersytecie Gdańskim pracowała w TVP, Polskim Radio i prasie, by z czasem poświęcić się wyłącznie pisaniu. Jej wiersze tłumaczono na wiele języków. Jest autorką zbiorów poezji: /La Tour/ (Turyn, Włochy 1999), /Podróż z nieznajomą/ (Gdańsk 2000), /Wieczór nad morzem/ oraz /Szukam cię, morze/ (Łeba 2005), /Watermarks/ (Covilha, Portugalia 2006). Wśród jej przekładów literatury pięknej znalazły się utwory m. in. takich autorów, jak J. Updike, A. Oz, J. Bayley czy R. Russo. W 1998 r. otrzymała wyróżnienie w konkursie literackim im. S. Flukowskiego za tom poezji /Muzyka godzin i pożegnań/. W 2010 r. otrzymała I nagrodę na XXII Ogólnopolskich Literackich Spotkaniach Pokoleń w Kruszwicy.
Swoje akwarele wystawiała w kraju, a także w Niemczech i Chorwacji.
"W ogrodzie Mirandy" to jej pierwsza powieść. W 2009 ukazała się kolejna pt. "Lekcja tańca", a teraz "Królowa pszczół". Wszystkie nakładem Wydawnictwa Literackiego.
Jest żoną Jacka Krenza, mają dwoje dzieci. Obecnie mieszka z mężem w Portugalii.