poniedziałek, 30 listopada 2020

Podwodne Żagle


"Podwodne Żagle" to Festiwal niesamowitych atrakcji dla wszystkich, którzy będą w Łebie w dniach od 19 lipca do 5 sierpnia. W bogatym programie znajdują się: Bajkowe Poranki, warsztaty twórcze, warsztaty bębniarskie oraz Wieczory z Opowieścią. Tegorocznym hitem będą gry narracyjne, tworzenie gigantycznych lalek i przedstawienia BajkoShibai.

O Festiwalu

Wakacje to upragniony czas relaksu i odpoczynku. To czas na to, aby zwolnić tempo i odpocząć. Wolni od obowiązków dnia codziennego, możemy zająć się naszym samorozwojem. Festiwal Działań Kreatywnych "Podwodne Żagle" to doskonała propozycja dla tych, którzy w sposób twórczy chcą podejść do spędzenia okresu wakacji. Celem Festiwalu jest pobudzenie kreatywności, stąd też oferujemy niezwykle bogaty program różnorodnych warsztatów, przedstawień sztuki opowiadania i koncertów. Tematem przewodnim tegorocznego Festiwalu jest gra i zabawa, dlatego w programie znajdzie się wiele ciekawych gier narracyjnych dla wszystkich żądnych przygód. Po pełnym wrażeń dniu przyjdzie czas na Wieczór Opowieści, gdy każdy będzie mógł podzielić się swoimi historiami. Program zajęć dostosowany będzie dla różnych grup wiekowych, tak więc każdy znajdzie dla siebie coś interesującego. Festiwal poprowadzą Michał Malinowski i Maria Pomianowska.

Założenia

Każdy z nas może się wykazać pomysłowością i kreatywnością we wszystkim, co robi. Wychodząc poza ograniczenia stereotypów codziennych działań, jesteśmy w stanie wykazać się dużo większą sprawnością postępowania i nowatorstwem rozwiązań. Kreatywność związana jest z wyrażaniem siebie, czyli z otwartością, wolnością i radością. Podczas Festiwalu będziemy zajmować się uwalnianiem własnej kreatywności po to, żeby móc ze swobodą cieszyć się sobą, innymi i światem.

Cele

  • Dobra zabawa i spędzenie letniego odpoczynku w interesujący sposób.
  • Odkrycie bogactwa własnej wyobraźni.
  • Poznawania oryginalności naszego myślenia.
  • Ożywienie potencjału twórczego tkwiącego w każdym człowieku.
  • Pokazanie, w jaki sposób opowieść aktywizuje nasze zasoby wewnętrzne.
  • Doskonalenia własnej pomysłowości i innowacyjności.
  • Rozwój ekspresji twórczej.
  • Podkreślenie szacunku wobec rozwiązań proponowanych przez drugiego człowieka.

Dla kogo

Festiwal przeznaczony jest dla wszystkich, którzy szukają ciekawych i oryginalnych propozycji na wakacje, chcą odpocząć w kreatywny sposób i rozwinąć skrzydła swojej wyobraźni. Zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych.

Program:

Bajkowe Poranki

Bajkowe Poranki to punkt programu skierowany szczególnie do dzieci. W trakcie spotkania opowiadacz zabierze małych słuchaczy w magiczną podróż w głąb ich własnej wyobraźni. Będzie można usłyszeć najpiękniejsze opowieści z różnych stron świata: z dalekiej Japonii, Indii, Chin, Persji i Afryki. Niezwykle barwny sposób wykonania pełen zmian głosu i ekspresyjnych gestów z pewnością oczaruje dzieci. Ciekawe opowieści rozbawią, rozniecą chęć do odkrywania świata, ale również w prosty sposób przekażą prawdy o ważnych wartościach jak miłość, przyjaźń, zaufanie, szacunek.

Wieczory Opowieści

Każdego wieczoru to spotykanie, aby podzielić się z innymi opowieściami. Słuchanie i opowiadanie historii daje nam możliwość głębszego poznania wartości dzielenia się sobą, a także dostarcza środków, za pomocą których kształtuje się lepsze i bardziej wnikliwe zrozumienie samego siebie, ludzi wokół nas oraz innych kultur.

Warsztaty Sztuki Opowiadania "Tworzenie Słowem"

"Tworzenie Słowem" to unikalne warsztaty uczące publicznego prezentowania różnorodnych utworów narracyjnych (bajki, baśnie, opowieści). Program warsztatów jest oparty na afrykańskiej tradycji przekazu ustnego oraz technikach współczesnych opowiadaczy z USA, Kanady, Europy Zachodniej, krajów arabskich oraz Indii. Uczestnicy będą uczeni, w jaki sposób konstruować historię, jak umiejętnie wplatać gesty, ruch czy dźwięk, a także kilku technik opowiadania. Po krótkim wprowadzeniu teoretycznym nastąpi cześć praktyczna polegająca na rozwijaniu warsztatu opowiadacza.

Gigantyczne lalki

Unikalnym wydarzeniem podczas tegorocznego Festiwalu będzie tworzenie ogromnych, około 6-metrowych lalek bajkowych postaci. W trakcie warsztatów, w czasie których powstaną lalki okaże się, że z prostych, powszechnych materiałów mogą powstać prawdziwe cuda. Zbudowane kukły wezmą udział w kolorowej paradzie na zakończenie Festiwalu.

BajkoShibai - przedstawienia i warsztaty

Na Festiwalu zostanie zaprezentowana po raz pierwszy w Polsce fascynująca sztuka opowiadania BajkoShibai. Pochodzi ona od japońskiego teatru narracji Kamishibai, w którym wykorzystywano małą scenę i zamontowane w niej obrazki do przedstawiania historii. W trakcie opowiadania historii zmieniano ilustracje. Z drugiej strony obrazka zamieszczano tekst opowieści, który był czytany przez animatora Kamishibai. Ta forma teatralna narodziła się w XII w. Stosowali ją mnisi buddyjscy do nauczania wiernych, którzy w większości byli analfabetami. W XX w. była wykorzystywana przez wędrownych sprzedawców słodyczy, aby przyciągnąć uwagę dzieci. BajkoShibai to współczesna forma rozwoju Kamishibai opracowana przez Michała Malinowskiego i ekipę Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści. Można używać nie tylko wkładanych i wyjmowanych obrazków, lecz także ilustracji umieszczanych na rolce, lalek teatralnych: pacynek, kukiełek, marionetek itd... To idealne narzędzie o charakterze edukacyjnym i rozrywkowym, które rozwija kreatywność i zdolność opowiadania. Podczas Festiwalu będzie można uczestniczyć w warsztatach przygotowujących do pracy z tą techniką, warsztatach lalkarskich oraz w przedstawieniach BajkoShibai.

Warsztaty bębniarskie

Warsztaty poprowadzi Olek Ułasiuk z zespołu Zespół TraTukuTakaTri-bala. W trakcie warsztatów uczestnicy poznają różne rodzaje bębnów oraz nauczą się grać na kilka melodii pochodzących z Afryki. Zajęcia przeznaczone są dla zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

Gry terenowe

Dla uczestników Festiwalu został przygotowany zestaw kilku gier narracyjnych, które będą rozgrywać się na terenie Łeby. W grze mogą wziąć udział zarówno dzieci, jak i dorośli. Wszyscy chętni muszą zapisać się w Bibliotece Miejskiej na wybraną grę. Dzieci muszą być z opiekunami. Przed rozpoczęciem każdej gry uczestnicy zostaną podzieleni na zespoły i otrzymają instrukcje działania. To niezwykle ciekawa propozycja dla tych, którzy chcą aktywnie spędzić wolny czas oraz rozwijać swoją wyobraźnię, myślenie analityczne oraz umiejętność prac w grupie. "Poszukiwacze zaginionych skarbów", przykładowa gra To ekscytująca gra terenowa związana z odnalezieniem tajemniczego skarbu piratów, których statek rozbił się dawno temu w okolicach Łeby. Część wstępna, w czasie której zostaną wydane instrukcje odbędzie się na plaży, po niej nastąpi wyjście w teren.

ARTYŚCI

Maria Pomianowska

Kompozytorka, wokalistka, instrumentalistka, pedagog. Z wykształcenia wiolonczelistka(AM im.Fr.Chopina). Jej zainteresowania cechuje niezwykła otwartość na różne formy i systemy muzyczne. Gra solowo oraz jako akompaniator w wielu projektach płytowych oraz koncertowych. Pracuje z wieloma formacjami- folkowymi, jazzowymi, muzyki klasycznej i pop. Artystka gra na następujących instrumentach: suka, fidel płocka, rota celtycka, bas ludowy, gadułka(Bułgaria), rebab (Turcja), kemanche (Iran), sarangi (Indie), er-hu(Chiny), morin-hur (Mongolia. Od lat artystka prowadzi wykłady, warsztaty muzyczne w kraju i za granicą, naucza, promuje młode zespoły i muzyków. W swej muzycznej wędrówce przekracza z łatwością rozmaite bariery i łamie utarte stereotypy. Współpracuje z wieloma artystami w kraju i za granicą. Występuje w programach telewizyjnych i radiowych. Prowadzi ożywioną działalność koncertową podróżując po całym świecie.

Michał Malinowski

- opowiadacz, pedagog i pisarz. W 1997 roku, wiedziony impulsem wyrusza do Papui Nowej Gwinei, gdzie spotyka tradycyjnych opowiadaczy i postanawia zarzucić dotychczasową pracę na rzecz poszukiwań i rozwoju tradycji słowa mówionego. Poszukiwania rozpoczyna na Wydziale Folkloru i Mitologii na Harwardzie. W wyniku zaszczepionej przez podróże i studia w Polsce, Szwajcarii, Japonii i USA pasji opowiadania i kontynuowania tradycji ustnych, otwiera w 2002 roku Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści, którego jest dyrektorem. W ramach tego przedsięwzięcia organizuje spotkania, warsztaty i festiwale, uwrażliwiając słuchaczy na potrzebę dbania o niematerialne dziedzictwo kulturowe. Swoje autorskie programy opowiadań prezentuje w szkołach, placówkach dla dzieci, bibliotekach, domach kultury, na ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach, jak również w Polskim Radio. Prowadzi szeroko zakrojone badania etnograficzne związane z tradycją ustną i niematerialnym dziedzictwem kulturowym. Efektem gromadzenia kolekcji opowieści i przekazów kulturowych z różnych stron świata jest przygotowanie wystaw, jak również stworzenie wydanego w 2009 roku w Stanach Zjednoczonych największego zbioru bajek polskich w języku angielskim ?Polish Folklore and Folktales?. W 2007/2008 otrzymał stypendium UNESCO na realizację wystawy ?Amadou Hampate Ba? na temat jednego z największych myślicieli i pisarzy afrykańskich XX wieku. W 2006 roku za swoją działalność otrzymał nagrodę specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego Festiwal Sztuki Opowiadania ?Tężnia Marzeń 2009? został nagrodzony w konkursie WIERZBA jako III muzealna najlepsza impreza plenerowa na Mazowszu. Od wielu lat jest zafascynowany wykorzystaniem opowieści jako narzędzia terapeutycznego, rozwoju osobowego oraz komunikacji międzyludzkiej. Jest autorem zyskującymi coraz większą popularność warsztatów sztuki opowiadania, kreatywności i tworzenia wizerunku.

Zespół TraTukuTakaTri-bala

wykonuje muzykę bazująca na rytmach i melodiach z zachodniej afryki z kultury Mande. Aranżują kompozycje grane przez afrykańskich griotów na ksylofonach Jeli Bala i Balafaseke Kouyate. Ich repertuar zawiera melodie, których powstanie datowane jest na XIII w., ale ich rozwój i do dziś. Wszystkie aranżację są utworami bezpośrednio przywiezionymi z Gwinei Konakry mistrza Maxima Piazza, który studiował naukę balafonu z jednym z najwybitniejszych griotów młodego pokolenia Abdulaye Camara. Brzmienie balafonów, tak jak często bywa to w orkiestrach afrykańskich jest rozbudowywane o akompaniamenty bebnów basowych dundun i solowych jembe, co razem tworzy wyjątkową mieszankę energii i harmonii, która w zależności od nastawienia odbiorcy porywa do tańca albo skłania ku kontemplacji. Olek Ułasiuk- muzyk grający na instrumentach perkusyjnych, głównie afrykańskich i brazylijskich bębnach i balafonach (ksylofony). Prowadzi także zajęcia z rytmiki połączoną z elementami etno dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz kurs brazylijskiego tańca- sztuki walki capoeira angola.

Godziny otwarcia

poniedziałek 8 - 19
wtorek 8 - 19
środa 8 - 19
czwartek 8 - 19
piątek 8 - 19
sobota 10.00 - 14.00

Kontakt

siedziba:
ul. 11 Listopada 5a [mapa]
84-360 Łeba
tel. 59 866 17 23
kom. 690 623 193
NIP: 8411338650
Napisz do nas e-mail

 

 

Edukacja regionalna

plakat zajecia edukacyjne

Mapa łebian

lebianie

Przetwarzanie danych osobowych

25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie ich swobodnego przepływu (tzw. RODO). więcej

 

Ochrona danych osobowych

Funkcję Inspektora Ochrony Danych Osobowych w Miejskiej Bibliotece Publicznej
w Łebie pełni Pani Anna Cykman.
Kontakt e-mail: anka.cykman@gmail.com

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Biblioteka Narodowa Program Rozwoju Czytelnictwa Instytut Książki Academica