wtorek, 24 listopada 2020

XII Festiwal Pomuchla

XII Festiwal Pomuchla

XII Festiwal Pomuchla - konferencja

Marta spoglądała na wypatroszonego dorsza, który leżał w misce. Łeb miał fachowo ścięty tuż przy skrzelach. Surowe mięso bladej, bezgłowej ryby nie wyglądało zachęcająco. Marta wyciągnęła drewnianą deskę do krojenia i za chwilę kawałki ryby skwierczały w rozgrzanej patelni. Przyprawy i wysoka temperatura zrobiły swoje. Pyszny zapach rozpanoszył się w całym mieszkaniu, a ślad po mizernym wyglądzie kandydata do konkursu zniknął. Przełożyła usmażoną rybę do głębokiego półmiska, przykryła pierzynką z usmażonej cebuli i pieczarek, posypała zieloną pietruszką. Śmietana, żółty ser i - do piekarnika.

Wyszykowana, z gotową potrawą czekała pod domem na sąsiadkę. Na krótkiej uliczce gdzie mieszkała, biegał kot i za chwilę stal niedaleko Marty. Spryciula, wyczuł zapach ryby. Marta uśmiechnęła się do wystraszonego futrzaka, który machnął dwa razy ogonem i już go nie było. Za chwilę zeszła sąsiadka Marty i kobiety ruszyły w stronę szkoły, gdzie miało się rozpocząć coroczna impreza - Festiwal Pomuchla, zawsze w pierwszą niedzielę grudnia.

- Zapiekanka rybna? - zapytała sąsiadka
- Tak. A ty co przygotowałaś?
- Kotlety z dorsza.

Uśmiechnęły się do siebie i szły dalej w milczeniu. Kroczyły we mgle. Wiatr wariował i wciskał się w każdą urokliwą uliczkę, każdy zakamarek miasteczka. Wydawać by się mogło, że jest z czegoś bardzo zadowolony i niesie komunikat: Pospieszcie się łebianie, wielkie ucztowanie czas zacząć!Jakby słyszały głos wiatru, przyspieszyły kroku, a wiatr przepełniony mgłą roznosił w powietrzu zapach ryby, przypraw, i tego wyjątkowego miejskiego święta - Święta ryby.

Dorota Reszke

Polecamy do poczytania:

Więcej na www.festiwalpomuchla.pl

Godziny otwarcia

poniedziałek 8 - 19
wtorek 8 - 19
środa 8 - 19
czwartek 8 - 19
piątek 8 - 19
sobota 10.00 - 14.00

Kontakt

siedziba:
ul. 11 Listopada 5a [mapa]
84-360 Łeba
tel. 59 866 17 23
kom. 690 623 193
NIP: 8411338650
Napisz do nas e-mail

 

 

Edukacja regionalna

plakat zajecia edukacyjne

Mapa łebian

lebianie

Przetwarzanie danych osobowych

25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie ich swobodnego przepływu (tzw. RODO). więcej

 

Ochrona danych osobowych

Funkcję Inspektora Ochrony Danych Osobowych w Miejskiej Bibliotece Publicznej
w Łebie pełni Pani Anna Cykman.
Kontakt e-mail: anka.cykman@gmail.com

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Biblioteka Narodowa Program Rozwoju Czytelnictwa Instytut Książki Academica