sobota, 05 grudnia 2020

Podwodne Żagle

Podwodne Żagle

Festiwal Działań Kreatywnych, Łeba 5 - 17 lipca 2010 r. Festiwal jest platformą pomysłowych działań, laboratorium tworzenia nowych idei i aplikacji twórczych. W czasie wakacji ludzie zaczynają myśleć w oderwaniu od codziennych obowiązków, mają więcej czasu na działania związane z samorozwojem.


Celem festiwalu jest skupienie ciekawych ludzi wokół magicznej przestrzeni namiotu BAJUBAJU i BAJKOLATORIUM z Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści "MuBaBaO" ustawionych w ogrodzie Biblioteki Miejskiej w Łebie i zaproponowanie unikalnego programu rozmaitych warsztatów, spektakli sztuki opowiadania, wykładów, projekcji i koncertów. Pragniemy aby to miejsce stało się dynamiczną kuźnią pomysłów gdzie pojęcie tradycji połączone zostanie ze słowami pomysłowość , wynalazczość , odkrywczość i eksperymentatorstwo. Życzymy sobie wypracować model ludycznych działań kreatywnych dla szerokiej publiczności w różnym wieku. Specjalne zajęcia przeznaczone będą dla najmłodszych, dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Integracja pokoleń nastąpi wieczorami kiedy wszyscy dzielić się będą własną twórczością i opowieściami. Chodzi nam o zaproponowanie wypoczywającym kreatywnego spędzenia czasu, uruchomienia, ożywienia ich potencjału twórczego do stworzenia nowych pomysłów wokół określonych tematów.

Tematami wiodącymi będą w tym roku Edukacja i Ekologia. Wydzielone zostaną specjalnie dwie oddzielne przestrzenie w których tworzone i prezentowane będą: prace kreatywne, opowieści, ilustracje, rzeźby, animacje itd...Powstanie zatem WYSPA POTWORÓW CZEKOLADOWA SZKOŁA oraz SZAŁAS POSZUKIWACZY SKARBÓW.

PROGRAM będzie zawierał szereg form, między innymi:

BAJKOLATORIUM to pracownia kreatywnej pracy z bajką i opowieścią, propozycja zabaw w tworzenie etiud narracyjnych ciałem i słowem oraz materializowanie ich przy użyciu form wizualnych w dwóch i trzech wymiarach. Przestrzeń Bajkolatorium będzie ewoluować w trakcie Festiwalu. W bajkolatorium odnajdziemy m.innymi Wyspę Potworów, Poszukiwaczy Skarbów, Czekoladową Szkołę oraz Bajkobiznes.

Warsztaty tworzenia i animowania opowieści WYSPA EKOLOGICZNYCH POTWÓRÓW. Warsztaty te będą połączeniem sztuki opowiadania i technik animacji tradycyjnej. Skierowane są do 3 grup wiekowych, ilość uczestników w grupie 30 osób. Warsztaty dla każdej grupy podzielone będą na 6 modułów po 90 minut.

Każda grupa będzie pracować nad stworzeniem własnych opowieści związanych z tematyką ekologiczną, następnie nagra ścieżkę dźwiękową i zaanimuje/zilustruje opowieść przy użyciu działań rysunkowych, malarskich oraz technik filmu animowanego (rysunek, piasek, plastelina, kukiełki itd.) Całość zabaw będzie zaprezentowana w postaci festiwalu animacji i filmów dokumentujących ćwiczenia na zakończenie warsztatów. Efektem warsztatów "Ekologiczny potwór" będą krótkie, własnoręcznie zrealizowane etiudy filmowe oraz płyta DVD zawierająca wszystkie filmy w wersji udźwiękowionej. Ponadto istnieje możliwość zaprojektowania książki ilustrowanej.

CZEKOLADOWA SZKOŁA - nowa alternatywna koncepcja edukacyjna dla dzieci i przez dzieci tworzona. Będzie to specjalne wydzielone miejsce gdzie dzieci będą mogły zaproponować własne rozwiązania na temat szkoły marzeń i przyszłej edukacji w formie nagrania wideo stworzenia bajki napisanej, narysowanej, ilustrowanej, wytworzonej formy przestrzenno-wizualnej, animacji komputerowej. Nic nie ograniczy wyobraźni dzieci będących na wakacjach, a animatorzy będą zachęcać do wydobycia się ze schematów i znalezienia takiej wizji szkoły, klasy, zeszytów, podręczników, tematów zajęć,planów lekcji, które będą odpowiadać spontanicznym dziecięcym wyobrażeniom a uczenie poprzez zabawę zastąpi żmudne ćwiczenia. Tworzone i zbierane będą opowieści o takiej szkole, gdzie dzieci uczą się rozwijania wyobraźni i kreatywności . Hasło wiodące - Czekoladowa Szkoła - będzie zaproszeniem dzieci do niekonwencjonalnego myślenia: w czekoladowej szkole nauczyciele mogą rozdawać przybory do pisania i książki zrobione z czekolady a na lekcjach dzieci mogą zjadać strony i długopisy...

Oprócz rozbudzenia wyobraźni Czekoladowa Szkoła tworzona jest w oparciu o najnowsze technologie i pomoce naukowe. Do dyspozycji w Łebie będzie tablica interaktywna i 3 wymiarowe modele zwierząt, człowieka oraz urządzenia do robienia doświadczeń fizychnych i chemicznych. Odnajdywane będą odpowiedzi na pytania związane z tajemnicami świata i życia. Stworzony będzie również kącik komunikacji w obcym języku. Praktykowane w nim będą zabawowe - zajęcia z języka angielskiego.

CZEKOLADOWA SZKOŁA - WARSZTATY I DYSKUSJE DLA DOROSŁYCH - koncepcja szkoły nastawionej na kreatywność dzieci rozpatrywana będzie przez dorosłych oraz specjalistów z różnych dziedzin oraz różnych sfer kulturowych. Wypracowane koncepcje zapisane zostaną w formie rozmaitych opowieści i animacji, prezentacji komputerowych i instalacji multimedialnych wykonanych pod okiem kreatywnych ekspertów od Digital Storytellingu. Do rozważań nad przyszłą edukacją zaproszeni będą eksperci nauczania ze świata arabskiego, afrykańskiego i amerykańskiego: znany dyrektor kreatywny i wykładowca amerykański Edward Bakst (USA) i dyrektor  algierskich archiwów etnomuzycznych, muzyk i pisarz Nasreddine Beghdadi (Algieria), oraz inni goście.

- Warsztaty z wykorzystaniem technik twórczego myślenia - prowadzone przez specjalistów z Ośrodka Twórczej Edukacji KANGUR w Krakowie Jeden dla dzieci w wieku przedszkolnym, drugi dla dzieci i młodzieży w wieku szkolnym (szkoła podstawowa).

- Warsztaty MUZYKA CIAŁA - prowadzi Jacek Ostaszewski z zepołu OSJAN

WYKŁADY I DYSKUSJE WOKÓŁ NARRACJI I KREATYWNOŚCI. Wszyscy chętni zaproszeni są na popołudniowe wykłady prowadzone przez wybitne znawczynie tematu oraz opowiadaczki czerpiące z bogatej tradycji polskiego gawędziarstwa: prof.zw.dr hab. Violetta Krawczyk-Wasilewska (Łódź) , dr Anna Mlekodaj (Nowy Targ) oraz specjalistę od wszelakich form treningu twórczości Jarosław Ligęza z Ośrodka Twórczej Edukacji KANGUR w Krakowie.

WIECZORY OPOWIEŚCI I MUZYKI. Proponujemy nie tylko bierne uczestnictwo, ale i dzielenie się gawędą i dźwiękami muzyki.Dzieciom damy możliwość zaprezentowania przygotowanych na warsztatach historii i wytworów artystycznych. Gośćmi specjalnymi będą Phillipe Sizaire (Francja), Baba the Storyteller (USA), Michał Malinowski (Muzeum MuBaBaO), Maria Pomianowska, Alina Mleczko, zespół Faso Digui (Burkina Faso), Nasreddine Beghdadi (Algieria), Jacek Ostaszewski (Zespół OSJAN)

Informacje o szczegółowym rozkładzie zajęć można uzyskać w Bibliotece Miejskiej w Łebie, ul. 11 Listopada 5a, 84-360 Łeba, Tel. 059 8661723

Podczas festiwalu będziemy gościć:

Michał Malinowski -opowiadacz, pedagog i pisarz.  jeden z najważniejszych ekspertów sztuki opowiadania w Polsce. W wyniku zaszczepionych przez podróże i studia w Polsce, Szwajcarii, Japonii i USA (Wydział Folkloru i Mitologii) pasji opowiadania i kontynuowania tradycji ustnej, otwiera w 2002 roku Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści, którego jest dyrektorem. W ramach tego przedsięwzięcia organizuje spotkania, warsztaty i festiwale, uwrażliwiając słuchaczy na potrzebę -wykorzystania sztuki opowiadania w szkole, pracy i życiu codziennym. Swoje autorskie programy opowiadań prezentuje w szkołach, bibliotekach, domach kultury, na ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach, jak również w Polskim Radio. Prowadzi szeroko zakrojone badania etnograficzne związane z tradycją ustną i niematerialnym dziedzictwem kulturowym. Efektem gromadzenia kolekcji opowieści i przekazów kulturowych z różnych stron świata są wystawy  "Polskie tradycje ustne" i " Afrykańscy grioci - lokalna wiedza globalna "mądrość", uczestnictwo w powstaniu książki "Bajki znad Bugu, Narwi i Wisły", jak również stworzenie wydanego w 2009 roku w Stanach Zjednoczonych największego zbioru bajek polskich "Polish Folklore and Folktales".  W 2007/2008 otrzymał stypendium UNESCO na realizację "wystawy "Amadou Hampate Ba" na temat jednego z największych myślicieli i pisarzy afrykańskich XX wieku. Za swoją działalność otrzymał nagrodę specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2006 roku.

Phillipe Sizaire - unikalny francuski opowiadacz wykorzystujący w doskonały sposób połączenie słowa i gestu. Opowiada od wielu lat bajki i baśnie inspirowane utworami tradycyjnymi  z różnych kultur świata. Ponadto jest autorem własnych opowieści których tematem są wartości uniwersalne takie jak miłość, prawda, braterstwo. Potrafi niebywale budować napięcie tak, że wszyscy słuchają z otwartymi buziami...

Baba the Storyteller z USA - muzyk i gawędziarz Baba the Storyteller jest doskonałym artystą, jak również dyrektorem zarządzającym firmą "WovenWeb Productions." Baba był praktykiem w dziedzinie sztuki opowiadania znanej jako griot - Jaliyaa i wiodącym od ponad dekady orędownikiem gatunku pochodzącego z  Afrykańskiego Teatru Zachodniego - Kotéba. Otrzymał liczne wyróżnienia i nagrody za swoją pracę jako folklorysta, wykonawca tradycyjnej muzyki,gawędziarz, działacz społeczny i wolontariusz. Jest twórcą i prowadzącym dwa przedstawienia teatralne, "Griot" i "Serenady Ducha," które zawierają tradycyjne afrykańskie formy muzyczne i  elementy z historii tańca, publicznego dyskursu / interakcji i poetyckich wersetów. Otrzymał świadectwo uznania przez the California State Assembly, którego członkowskie wykorzystują twórczość Baby do pracy z tzw. "trudną" młodzieżą. Baba współpracuje z "ArtsConnect Program" w Orange County Performing Arts Center, tworząc programy nauczania  dla nauczycieli. Oto kilka opinii o jego twórczości:
-"To wspaniałe opowieści! Baba zasługuje na wszystkie pięć gwiazdek za doskonały i profesjonalny produkt".
-"Wielkie dzięki za tak wspaniałe opowiadanie historii! Moje ulubione! Nigdy nie rozczarowuje!".
-"O czymkolwiek Baba opowiada: o dalekich miejscach albo czymś, co jest bardzo blisko domu, te opowieści są zarówno wesołe jak i pouczające. To radość słuchania!"

Edward Bakst z USA - wielokrotnie nagradzany projektant. Podczas swojej 25.letniej kariery jako niezależny artysta tworzył krótkie filmy animowane na zamówienie klientów z Ameryki z całego świata, takich jak: Smithsonian, MTV, SCI-FI, Nickelodeon, ABC, NBC, Ajinomoto-Japan, VIASA Airline, HBO, UNICEF, Showtime, Sesame Street i.t.p.Jego produkcje zdobywały międzynarodowe nagrody za twórcze i innowacyjne podejście, wyobraźnię i oryginalność. Otrzymał prestiżową nagrodę Guggenheima. W ostatniej dekadzie Bakst rozpoczął karierę akademicką związaną z opracowaniem, projektowaniem, prowadzeniem i doradztwem w zakresie uruchomienia nowych programów kreatywnych w Pratt w Nowym Jorku, na Uniwersytecie Columbia oraz w szkołach artystycznych w Kolorado i Michigan. Kierował powstaniem School of Art, Design & Media w Singapurze, a także projektował budynek tej szkoły. Był konsultantem projektu, wizji i powstania School of Technology for the Arts w Singapurze.
Nieskończona ilość pomysłów i możliwości ich wizualizacji, są obecnie wykorzystywane przez Baksta do kształtowania integralnych koncepcji projektowania i odkrywania nowych technologii jako "magicznej różdżki" do realizacji najbardziej śmiałych pomysłów.

Nasreddine Beghdadi z Algerii - urodzony w roku 1957 Kasablance, ukończył najpierw studia na Universytcie w Algierze, następnie na paryskiej Sorbonie. Jest doktorem literatury porównawczej. Przez wiele lat wykładał na Uniwersytecie w Tlemcen, pracował w radiu El BAHDJA. Obecnie jest dyrektorem archiwów radiowych radia algierskiego. Jego prace są bardzo różnorodne: od audycji radiowych i programów telewizyjnych jego autorstwa, poprzez konferencje, publikacje do działalności naukowej w dziedzinie muzyki. Jest niezwykłą osobowością, jako artysta muzyk prowadzi liczne warsztaty, prezentacje, koncerty, wykłady. Zbiera i wykorzystuje wątki muzyczne zarówno europejskie, arabskie jak i rdzennie algierskie.

Zespół FASO DJIGUI z Bukrina Faso - "Faso djigui" w rodzimym języku członków zespołu - narzeczu dżula znaczy "nadzieja ludzi". Zespół pochodzi ze stolicy Burkina Faso - Ouagadougou. Powstał 2 lata temu rekrutując najlepszych muzyków dziecięcych. W skład zespołu wchodzą  Adama Koita, Assita Kouyate, Massa Dembele, Noumassan Dembele, Kader Coulibaly oraz dyrektor artystyczny Moussa Ouattara. Wokalistka i tancerka Asita Kouyate pochodzi ze znanej rodziny griotów (opowiadaczy i muzyków). Ma dopiero 12 lat a zdążyła już nagrać  2 płyty.  Jej utwory usłyszeć można w mediach Afryki Zachodniej. Pozostali członkowie zespołu zostali wyselekcjonowani przez Moussę Ouattara - muzyka, opowiadacza, malarza i pisarza, który od wielu już lat tworzy i realizuje projekty artystyczno-pedagogiczne w Europie i Afryce przyczyniając się wzajemnego poznania kultur obu kontynentów. Wszyscy posługują się tradycyjnymi instrumentami z Afryki Zachodniej: jembe, dundun, kora, grzechotki, ngoni, balafony, tamani. Najmłodszy z muzyków - 11stoletni Kader Coulibaly, urzeka wszystkich wirtuozerią gry na bębnach - jembe, który jest popularnym na zachodzie Afryki jednomembranowym bębnem, a jego membrana, wykonana najczęściej ze skóry koziej jest naciągana za pomocą specjalnie zaplątanego sznurka i  dundun - będący afrykańskim bębnem cylindrycznym, którego korpus wykonywany jest z wydrążonego pnia drzewa, po obu stronach którego naciągana jest membrana z krowiej skóry. Bracia Massa Dembele, Noumassan Dembele to mistrzowie gry na balafonie - tradycyjnym instrumencie afrykańskim zwanym "Afrykańskim ksylofonem". Zbudowany on jest  z 17 do 21 prostokątnych drewnianych deszczułek, ułożonych w rzędzie obok siebie od najniższych do najwyższych tonów. Deszczułki wykonywane są głównie z drzewa béné. Dwa rzędy tykw u spodu dają naturalne wzmocnienie dźwięku. Są one umocowane pod deszczułkami od najmniejszej do największej. Całość związana jest wytrzymałymi rzemieniami ze skóry antylopy lub kozy.  Muzyka, którą grają, czerpie z ponad tysiącletniej tradycji. Spośród  znanych i wywodzących się z Burkina Faso ponad sześćdziesięciu różnych rytmów, w utworach FASO DJIGUI odnajdujemy trzy: Bouwaba, Madingue i Senefo. Madingue jest najstarszym z nich, obecnym w kulturze Burkinabejskiej od ponad X wieków. Młodzi muzycy przelewają w grane utwory młodzieńczą żywiołowość i energię. Często podczas występów pokazują jak wprawni są w grze na swoich instrumentach - nawet gdy przychodzi im grać w pozycji leżącej, trzymając w stopach ciężki balafon nad sobą. :-) Oprócz żywiołowej muzyki urzeka również treść i głęboki przekaz pieśni. FASO DJIGUI nadzieja ludzi walczy słowem o lepszy świat szanujący uniwersalne wartości. Śpiewają o potrzebie utrzymania pokoju, solidarności z drugim człowiekiem, czy też ochronie natury. Zespół posiada kilkugodzinny repertuar utworów tradycyjnych jak i własnych kompozycji.

Alina Mleczko - w 1994 roku zagrała brawurowo swój recital dyplomowy w Akademii Muzycznej, w 1995 roku zadebiutowała jako solistka w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Już w październiku 1996, amerykański fachowy magazyn Saxophone Journal poświęcił jej artykuł monograficzny w specjalnym wydaniu dedykowanym najwybitniejszym saksofonistkom świata. W ciągu zaledwie kilku lat od debiutu została zaproszona na koncerty do Anglii, Francji, USA, Niemiec, Danii, Czech, na Ukrainę, a jej trasa koncertowa w USA w roku 2000, podczas której występowała z pianistką Yoko Yamada-Salvaggio zakończyła się satelitarną transmisją jej recitalu z Chicago Cultural Center zrealizowaną przez stację WFMT. Alina Mleczko od 1995 roku uczestniczy w wielu festiwalach muzycznych: Warszawska Jesień, Forum Lutosławskiego w Filharmonii Narodowej w Warszawie, Musica Polonica Nova. Jako stypendystka Fundacji Batorego reprezentowała Polskę na festiwalu Two Days&Two Nigths. Jest liderem Polskiego Kwartetu Saksofonowego, współpracuje z zespołem Nonstrom, Zespołem Polskim Marii Pomianowskiej, kwartetem Tytusa Wojnowicza Arundo, z pianistami Agnieszką Kopacką, Yoko Yamada-Salvaggio i od kilku lat z Włodkiem Pawlikiem. Jest jedyną kobietą, która ukończyła (z najwyższą oceną) klasę saksofonu Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Od kilku lat sama, z ogromnym powodzeniem, prowadzi klasę saksofonu w Zespole Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Warszawie, jest wykładowcą prestiżowych warsztatów muzycznych, w tym Międzynarodowego Kursu dla Młodych Kompozytorów w Radziejowicach. Od 2000 roku współtworzy zespół Arundo z Tytusem Wojnowiczem, Leszkiem Wachnikiem i Romualdem Gołębiowskim. Alina Maria Mleczko gra na saksofonie altowym Yamaha Custom i sopranowym Yamaha YAS 62-R.

Maria Pomianowska - wybitny kompozytor, wokalistka, instrumentalistka, pedagog. Z wykształcenia wiolonczelistka (A.M im. Fr. Chopina). Jej zainteresowania artystyczne cechuje niezwykła otwartość na różne formy i systemy muzyczne. Od 1981r. prowadzi studia nad unikatowymi technikami gry na instrumentach smyczkowych kultur muzycznych Azji (podróżując do Indii, Chin, Korei, Japonii, na Bliski Wschód). Na terenie swej macierzystej uczelni tworzy Sekcję Muzyki Pozaeuropejskiej oraz prowadzi zajęcia w instytucie Muzykologii UW, ukazując związki i odrębności pomiędzy rozmaitymi systemami muzycznymi. Studia porównawcze oraz wielokulturowe doświadczenia artystyczne pozwalają jej podjąć się arcytrudnego zadania odtworzenia, pod względem artystycznym i naukowym, dwóch zaginionych staropolskich instrumentów smyczkowych. Wspólnie z dr. Ewą Dahlig i lutnikiem Andrzejem Kuczkowskim realizuje z sukcesem rekonstrukcję Suki Biłgorajskiej i Fideli Płockiej. W 1994 r. zakłada Zespół Polski, którego jest kierownikiem artystycznym.

prof.zw dr habVioletta Krawczyk-Wasilewska (Łódź) - wykładowca i pracownik naukowy Uniwersytetu Łódzkiego, Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej, jest kierownikiem Zakładu Folklorystyki. Obszar zainteresowań oraz prac badawczych pani profesor to folklorystyka, eko-antropologia, e-folklor i globalizacja kulturowa. Jej najważniejsze publikacje to: "AIDS. Studium antropologiczne", "Współczesna wiedza o folklorze", "Wprowadzenie do folklorystyki", "Poeta autentyczny. O twórczości Stanisława Czernika". Jest autorką ponad 140 artykułów.

dr Anna Mlekodaj (Nowy Targ) - prorektor ds. badań i współpracy Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu, doktor nauk humanistycznych. Jest wybitną znawczynią sztuki opowiadania i folkloru podhalańskiego. Autorka antologii poezji regionu Podtatrza "Góralskie serce w zielonym listku pieśni". Ma na swoim koncie wiele prac teoretycznych i liczne wykłady. W swojej sztuce opowiadania czerpie z polskiej tradycji gawędziarstwa.

Jarosław Ligęza - psycholog, trener - specjalista we wszelakich formach treningu twórczości, zastosowaniu kreatywności w reklamie, biznesie i edukacji. Ma kilkuletnie doświadczenie w pracy z różnymi grupami wiekowymi i zawodowymi. Ma również bogatą praktykę w prowadzeniu warsztatów profilaktycznych z młodzieżą, w organizacji wyjazdów integracyjnych oraz w obszarze poruszania się po rynku pracy jak również team-buildingu. Prowadził szkolenia dla kadry takich firm jak min. PZU, PLAY, Dom Mediowy, MAsterfoods czy Strabag. Jako trener współpracował min. z: OTE Kangur w Krakowie, Osrodkiem Profilaktyki Edukacyjnej, firmą szkoleniową GT Mentor, Domem Szkoleń i Doradztwa, SRPP "Integracja", Studium Pedagogicznym w Krakowie, WSE im Ks. J. Tischnera, European Language Label. Doskonali w szeroko pojętym obszarze szkoleń i rozwoju ludzkiego. Jest dyrektorem organizowanego od 2009 roku Festiwalu Kreatywności w Krakowie.

Godziny otwarcia

poniedziałek 8 - 19
wtorek 8 - 19
środa 8 - 19
czwartek 8 - 19
piątek 8 - 19
sobota 10.00 - 14.00

Kontakt

siedziba:
ul. 11 Listopada 5a [mapa]
84-360 Łeba
tel. 59 866 17 23
kom. 690 623 193
NIP: 8411338650
Napisz do nas e-mail

 

 

Edukacja regionalna

plakat zajecia edukacyjne

Mapa łebian

lebianie

Przetwarzanie danych osobowych

25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie ich swobodnego przepływu (tzw. RODO). więcej

 

Ochrona danych osobowych

Funkcję Inspektora Ochrony Danych Osobowych w Miejskiej Bibliotece Publicznej
w Łebie pełni Pani Anna Cykman.
Kontakt e-mail: anka.cykman@gmail.com

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Biblioteka Narodowa Program Rozwoju Czytelnictwa Instytut Książki Academica