sobota, 05 grudnia 2020

Niezapominajki

Każde miasto ma od wieków swój styl, swoją twarz, swój wyraz i dlatego trzeba bronić tego za wszelka cenę (Tomislav Milanowicz, architekt). Łeba ma niewątpliwie własną twarz. Wyrazistą, odmienną od stu twarzy innych nadbałtyckich miejscowości. Nie tylko dlatego, że w jej pobliżu piętrzą się zasypujące martwy las wędrujące wydmy. Nie tylko też dzięki temu, że sama jest miastem wędrownym... (Franciszek Fenikowski, prozaik i poeta).

Ogłaszamy plebiscyt na
Siedem Łebskich Niezapominajek
czyli Kod Łeby
pod patronatem red. Andrzeja Zalewskiego z EkoRadia

Jakie są znaki szczególne Łeby?
Co stanowi o jej tożsamości?
Co jest najcenniejszym skarbem?

Prosimy o podanie w formie pisemnej od jednego do siedmiu znaków szczególnych Łeby, rozumianych jako niepowtarzalny łebski wyróżnik, skarb i kapitał.
Siedem* najczęściej typowanych znaków zapisane zostanie jako Siedem Łebskich Niezapominajek** czyli Kod Łeby.
Ogłoszenie wyników plebiscytu nastąpi 15 maja, w Święto Polskiej Niezapominajki***
Łeba będzie w tym roku jednym z miejsc centralnych obchodów tego święta w Polsce.

Zaproszenie do udziału w plebiscycie kierujemy przede wszystkim do łebian: do indywidualnych mieszkańców oraz do organizacji, stowarzyszeń, wspólnot i szkół, a także do przedstawicieli życia publicznego.
Zapraszamy serdecznie gości naszego miasta do układania bukietu łebskich niezapominajek. ?Gość na chwilę widzi na milę? - mówi przysłowie; może więc Wasze wybory, Drodzy Goście, pokażą nam łebianom tę lepszą cząstkę Łeby, której sami, jak ewangeliczna Marta zabiegana wokół zwykłych posług, nie umiemy zobaczyć.

Zgłoszenia w formie pisemnej lub drogą elektroniczną prosimy przesyłać do dnia 10 maja br. na adres: Biblioteka Miejska, ul. 11 Listopada 5a, 84-360 Łeba Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

* siedem ? liczba symbolizująca pełnię i doskonałość, a dodatkowo związana z Łebą prastarą legendą o Siedmiu Łebianach z Nieba
** niezapominajka - skromny, modry kwiat, symbol pamięci i troski o to, co uznajemy za najcenniejsze
*** Święto Polskiej Niezapominajki ? święto wg autorskiego pomysłu red. Andrzeja Zalewskiego z Polskiego Radia obchodzone w Polsce od 2002 roku - www.niezapominajki.pl

Niezapominajki