czwartek, 03 grudnia 2020

Dziewczyna z saksofonem

Paulina Strzegowska - dziewczyna z saksofonem
koncert w bibliotece

Łebianka, absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie, w klasie prof. Andrzeja Rzymkowskiego. Naukę gry na saksofonie rozpoczęła w 1997 roku w Szkole Muzycznej I stopnia w Słupsku (kl. Jarosława Nyca), następnie uzyskała dyplom Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej w Gdańsku (kl. saksofonu Jacka Piastowskiego).

Uczestniczyła w wielu kursach i warsztatach mistrzowskich, między innymi u czołowego polskiego saksofonisty Piotra Barona. Trzy lata temu grała w sztuce "Sejm kobiet" wg Arystofanesa w reżyserii Mikołaja Grabowskiego w Teatrze Starym w Krakowie. Uczestniczyła w światowym prawykonaniu na 4 saksofony utworu "7 x 7" Karlheinza Essla, grała podczas prawykonania utworu "My passion" Łukasza Pieprzyka w Filharmonii Krakowskiej.

Od trzech lat uczy się także śpiewu solowego u prof. Wiesławy Maliszewskiej, śpiewa mezzosopranem. Brała udział w wielu koncertach, śpiewając m.in. "Siedem Bram Jerozolimy", "Te Deum" oraz "Credo" Krzysztofa Pendereckiego, którymi to dziełami dyrygował sam kompozytor. Śpiewała również podczas wykonania "Amen" Mikołaja Góreckiego.

7 marca w Łebie Paulina Strzegowska zagra na saksofonie kilka ponadczasowych standardów: "Still Got The Blues" Gary Moore?a, "Careless Whisper" George?a Michaela, "Autumn Leaves" Josepha Kosmy, "Europa" Carlosa Santany, "My Way" Francois Revaux Thibaut, "A Whiter Shade of Pale" Keith Reid/Gary Brooker?a, "Soul Bossa Nova" Quincy Jones?a i "Stayin' Alive" The Bee Gees.

Swój koncert Paulina - dziewczyna z saksofonem - dedykuje mieszkańcom rodzinnego miasta.

Dopełnieniem wieczoru będzie "Co nieco o kobietach" - felieton Iwony Ptasińskiej, dziennikarki i pisarki, przygotowany specjalnie z okazji setnej rocznicy ustanowienia Dnia Kobiet. Fakt, że Autorka swój felieton przedstawi w Łebie, nie jest zapewne przypadkiem. A dlaczego...?

Zapraszamy do Biblioteki Miejskiej w Łebie w niedzielę 7 marca o godz. 17.

poniedziałek 8 - 19
wtorek 8 - 19
środa 8 - 19
czwartek 8 - 19