sobota, 05 grudnia 2020

Narodowe Czytanie

2019-03-13 - dzien narodowego czytania 7 wrzesnia 2019 baner 09 high res

Zapraszamy do udziału w 8. edycji Narodowego Czytania. W tym roku Para Prezydencka zaproponowała do czytania Nowele polskie.

OSIEM LEKTUR NA ÓSME NARODOWE CZYTANIE
W tym roku lekturą Narodowego Czytania są nowele polskie:
1. Dobra pani – Eliza Orzeszkowa
2. Dym – Maria Konopnicka
3. Katarynka – Bolesław Prus
4. Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium
pod Klepsydrą) – Bruno Schulz
5. Orka – Władysław Stanisław Reymont
6. Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski
7. Sachem – Henryk Sienkiewicz
8. Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski

Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii – napisał w specjalnym liście Prezydent RP Andrzej Duda.

Narodowe Czytanie organizowane przez Bibliotekę Miejską w Łebie i sekcję teatralną przy Rybackim Centrum Kultury i Formacji "Boleniec" odbędzie się w sobotę 7 września o godz. 19 w "Boleńcu" (Aleja św. Jakuba 25).

narodowe czytanie

poniedziałek 8 - 19
wtorek 8 - 19
środa 8 - 19