poniedziałek, 30 listopada 2020

W Łebie o rybackiej wystawie i Tragediach rybackiego morza

Burmistrz Łeby Halina Klińska i Ryszard Leszczyński

Łeba nie jest dużym miastem, liczy ok. 4 tysięcy mieszkańców, latem ze względu na urokliwą plażę, marinę, ruchome nadmorskie wydmy jest nawiedzana przez liczną rzeszę turystów, wczasowiczów nie tylko z całego kraju, ale z zagranicy. Miasto to znane jest również z wielu inicjatyw kulturalnych zarówno dotyczących aktualnych wydarzeń, jak i kultywujących jego ponad sześciowiekowe dzieje.

Maria Konkol
Np. od kilku lat organizowana jest tu interesująca impreza podkreślająca morski charakter Łeby pn. „Święto Pomuchla”, czyli po prostu bałtyckiego dorsza, którego kulinarne, smakowe zalety zaleca znany specjalista od gotowania i innych kulinarnych czynności, Maciej Kuroń. Najbliższa taka impreza już po raz dziewiąty odbędzie się 2 grudnia br., z towarzyszącą jej konferencją poświęconą temu dorszowi. Promotorem tych działań jest Biblioteka Miejska, kierowana przez panią dyrektor Marię Konkol, która zaprosiła nas - Fundację Promocji Przemysłu Okrętowego i Gospodarki Morskiej na otwarcie wystawy o rybakach i w ogóle o łebskim rybołóstwie, a także w celu promocji wydanej przez naszą Fundację trylogii Ryszarda LeszczyńskiegoTragedie Rybackiego Morza”. Zresztą - jak się okazało - nie przypadkowo połączyła ona tę wystawę z promocją wspomnianego dzieła.Powiedziała nam bowiem, że o zorganizowaniu takiej wystawy myślała od dawna, i też od dawna zbierała różnego rodzaju pamiątki od miejscowych rodzin rybackich: zdjęć rybaków, zwłaszcza tych, którym morze nie dało powrócić do ich domów, narzędzi i tym podobnych akcesoriów, lecz bezpośrednią tu przyczyną stała się właśnie ta trylogia, w której pierwszym tomie autor opisał tragedie na morzu doznane w przeszłości przez ponad 30 miejscowych poławiaczy ryb na Bałtyku.
Na otwarcie tej wystawy, które w ciekawie urządzonych salach Miejskiej Biblioteki nastąpiło 5 listopada br. przybyła liczna grupa mieszkańców Łeby na czele z panią burmistrz Haliną Klińską, przewodniczącym Rady Miasta Janem Kużelem oraz jak się dowiedzieliśmy żywo interesującym się morskimi sprawami miasta, proboszczem parafii św. Mikołaja, księdzem Waldemarem Janeckim.

Waldemar Janecki

Otwierając wystawę pani burmistrz podkreśliła jak wielką wartość poznawczą i zarazem wychowawczą mają tego rodzaju wystawy, ilustrujące lokalne tradycje. Dlatego też powinny być - a w przypadku Łeby na pewno będą - eksponowane i w okresach letnich, żeby przyjeżdżający doń turyści także mieli możliwość, obok plażowania, zapoznania się z tymi tradycjami.
Zaraz po otwarciu owej wystawy interesujący przebieg miało spotkanie z autorem trylogii „Tragedie rybackiego morza” Ryszardem Leszczyńskim oraz niejako świeżo odebranego z drukarni kolejnego dzieła tegoż autora - I tomu pt. „Ginące frachtowce”. Według jego zapowiedzi opisy tragicznych zdarzeń polskich frachtowców, tj. statków handlowych, podobnie jak jednostek rybackich, w sumie zajmą 3 tomy. Tom drugi powinien ukazać się w roku przyszłym.Ze strony wydawnictwa - naszej Fundacji, szerzej sylwetkę autora i walory obydwu jego dzieł, tak literackie, jak i faktograficzne, poparte wieloma nie znanymi dotąd zdjęciami, łącznie kwalifikującymi te dzieła do zjawisk wydawniczych - unikatowych, przedstawił red. Henryk Spigarski.Natomiast sam autor zapoznał zebranych, jakimi motywami kierował się przystępując do tworzenia literacko - faktograficznego opisu tragedii morskich i jednostek rybackich, i towarowych, zwanych frachtowcami oraz dlaczego do nich dochodziło. Zwrócił uwagę, że historia naszych flot, tych łowiących pod różnymi szerokościami geograficznymi ryby, i tych wożących towary, to nie tylko to, ile ryb złowiono, ile zdołano drogą morską przetransportować ładunków, to także historia ludzkich, rybackich i marynarskich doświadczeń, nie zawsze wolnych od tragicznych doznań.

Były oczywiście i pytania słuchających uściślające autorskie i redakcyjne wyjaśnienia. (seh).
Zdjęcia: Cezary Spigarski

Godziny otwarcia

poniedziałek 8 - 19
wtorek 8 - 19
środa 8 - 19
czwartek 8 - 19
piątek 8 - 19
sobota 10.00 - 14.00

Kontakt

siedziba:
ul. 11 Listopada 5a [mapa]
84-360 Łeba
tel. 59 866 17 23
kom. 690 623 193
NIP: 8411338650
Napisz do nas e-mail

 

 

Edukacja regionalna

plakat zajecia edukacyjne

Mapa łebian

lebianie

Przetwarzanie danych osobowych

25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie ich swobodnego przepływu (tzw. RODO). więcej

 

Ochrona danych osobowych

Funkcję Inspektora Ochrony Danych Osobowych w Miejskiej Bibliotece Publicznej
w Łebie pełni Pani Anna Cykman.
Kontakt e-mail: anka.cykman@gmail.com

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Biblioteka Narodowa Program Rozwoju Czytelnictwa Instytut Książki Academica