sobota, 05 grudnia 2020

O Niedźwiedziu Morskim, czartowskich wydmuchach oraz o pomuchlach
i plażowaniu w Święto Niezapominajki
w Łebie

Trudna przyjaźń łebian z przyrodą będzie głównym wątkiem tegorocznego Święta Niezapominajki w Łebie.

Bo przyroda od zarania osady, czyli od X wieku decyduje o losie Łeby i jej mieszkańców. Decyduje poprzez:

• niszczycielskie sztormy, zwane w łebskim zakątku Niedźwiedziem Morskim
  • wędrujące "czartowskie wydmuchy", czyli największe w Europie wędrujące wydmy
  • małą, ale bardzo kapryśną, często zmieniającą swe ujście rzekę Łebę, od której pochodzi nazwa miasteczka
  • obfitość bądź brak ryb w Bałtyku, w tym słynnych łebskich pomuchli, czyli dorszy, o których było już w akcie nadania praw miejskich Łebie z 1357 roku
  • i wreszcie przez dobrą pogodę, bo turystyka w miejsce rybołówstwa staje się podstawowym źródłem utrzymania mieszkańców.

O ujarzmianiu wody i piasku, ale i o zachowaniu naturalnego piękna Łeby "dla pożytku i radości ludzi" będą mówili przyrodnicy i leśnicy na spotkaniach z młodzieżą w bibliotece miejskiej w Święto Niezapominajki. Spotkania rozpoczną się o godz. 11:00.

I aby na dobre zagościła w łebianach świadomość, że ich największym skarbem, kapitałem i przyjacielem jest przyroda - na klombie przed biblioteką, której od niedawna patronuje Siedmiu Rybaków z Nieba, zasadzone zostaną niezapominajki.

Łebianie pozostają z nadzieją, że red. Andrzej Zalewski z Eko Radia, twórca Święta Polskiej Niezapominajki, będzie na nadchodzące wakacje zapowiadał tylko dobrą pogodę dla Łeby. Tym bardziej, że Pan Redaktor przywołał ostatnio bardzo mile swoje osobiste spotkanie z urokami Łeby w roku 1948.

W Święto Niezapominajki w Łebie włączyła się także Parafia Ojców Oblatów. 15 maja po specjalnym nabożeństwie o godz. 17, dzieci pierwszokomunijne zasadzą na przykościelnym placu niezapominajki na pamiątkę swojej przyjaźni z Jezusem. A później będą zabawy i lody dla dzieci na przyklasztornym podwórku, dla utrwalenia pozytywnego skojarzenia myśli wiodącej, że szczęście ? to harmonia ludzi, przyrody, czasu i Opatrzności. Na klombie przed klasztorem miejscowi lekarze rodzinni zasadzą niezapominajki ? jako symbol szacunku dla życia ? ludzi i przyrody ? zgodnie z hasłem trwającego roku duszpasterskiego "Otoczmy troską życie".

W obchody Święta Polskiej Niezapominajki w Łebie włączyli się:

• Biblioteka Miejska
  • Parafia Ojców Oblatów
  • Szkoła Podstawowa im. A. Mickiewicza
  • Ochronka Sióstr Służebniczek
  • i łebscy lekarze rodzinni.

poniedziałek 8 - 19
wtorek 8 - 19
środa 8 - 19
czwartek 8 - 19