poniedziałek, 30 listopada 2020

Jestem łebski

Ruszyła V edycja projektu „Jestem łebski" organizowanego przez bibliotekę miejską w Łebie. W tym roku biorą w nim udział uczniowie klas V i VI szkoły podstawowej. Do tej pory do projektu zgłosiło się 20 uczniów, ale lista jest ciągle otwarta.
Dla niektórych to już trzeci z kolei rok, podczas którego będą poznawać tajemnice swojego miasta.
Projekt „Jestem łebski" ma na celu zapoznanie młodzieży z historią i zabytkami Łeby, z jej kultowymi mieszkańcami oraz ważnymi dla Łeby wydarzeniami. Udział w nim to nie tylko nauka i zabawa, ale czasami ciężka praca.
Podczas spotkań w bibliotece uczniowie stworzą makietę miasta, na której zaznaczą miejsca warte obejrzenia oraz zaprojektują łebskie kartki.
Dużym zainteresowaniem wśród młodzieży w poprzednich projektach cieszyło się pozyskiwanie informacji od starszych mieszkańców Łeby na temat powojennych wydarzeń w mieście oraz łebian, którzy byli i są znani nie tylko w środowisku lokalnym, ale także w Polsce i na świecie. Tym razem uczestnicy projektu będą mieli za zadanie zdobyć informacje o zakładach przemysłowych, które funkcjonowały w Łebie, m.in. mleczarni, rozlewni wód, Państwowym Gospodarstwie Rybackim oraz Spółdzielni Pracy, Przetwórstwa i Rybołówstwa Morskiego „Rybmor."Sprawdzą również czy łebianie pamiętają jeszcze takich mieszkańców jak: piekarz Tomasz Stachowiak, pielęgniarka Stanisława Nowak, lekarz Zenon Grzybowski, malarz Ryszard Cenckiewicz, rzeźbiarz Andrzej Miszczak czy pasjonat historii Łeby Edward Kubiak. A może poznają kogoś nowego?
Podczas projektu nie może zabraknąć zajęć poświęconych Słowińskiemu Parkowi Narodowemu, który w tym roku obchodzi 50 - lecie swojego istnienia. Łebscy wybiorą się do filii Muzeum Przyrodniczego w Rąbce, aby lepiej poznać florę i faunę Parku.
Poznają również pracę ratowników morskich z Brzegowej Stacji Ratowniczej w Łebie.
Na spotkanie w bibliotece zaproszą łebskich rybaków, aby poznać specyfikę tego zawodu oraz niebezpieczeństwa jakie czyhają na nich na morzu.
Tradycyjnie w maju uczniowie wezmą udział w grze miejskiej. Ciekawe, czego będą szukali tym razem?
Na zakończenie projektu łebscy wydadzą swój biuletyn, w którym zamieszczą relacje ze swoich działań.

Godziny otwarcia

poniedziałek 8 - 19
wtorek 8 - 19
środa 8 - 19
czwartek 8 - 19
piątek 8 - 19
sobota 10.00 - 14.00

Kontakt

siedziba:
ul. 11 Listopada 5a [mapa]
84-360 Łeba
tel. 59 866 17 23
kom. 690 623 193
NIP: 8411338650
Napisz do nas e-mail

 

 

Edukacja regionalna

plakat zajecia edukacyjne

Mapa łebian

lebianie

Przetwarzanie danych osobowych

25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie ich swobodnego przepływu (tzw. RODO). więcej

 

Ochrona danych osobowych

Funkcję Inspektora Ochrony Danych Osobowych w Miejskiej Bibliotece Publicznej
w Łebie pełni Pani Anna Cykman.
Kontakt e-mail: anka.cykman@gmail.com

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Biblioteka Narodowa Program Rozwoju Czytelnictwa Instytut Książki Academica