poniedziałek, 18 grudnia 2017

Jestem łebski

Ruszyła V edycja projektu „Jestem łebski" organizowanego przez bibliotekę miejską w Łebie. W tym roku biorą w nim udział uczniowie klas V i VI szkoły podstawowej. Do tej pory do projektu zgłosiło się 20 uczniów, ale lista jest ciągle otwarta.
Dla niektórych to już trzeci z kolei rok, podczas którego będą poznawać tajemnice swojego miasta.
Projekt „Jestem łebski" ma na celu zapoznanie młodzieży z historią i zabytkami Łeby, z jej kultowymi mieszkańcami oraz ważnymi dla Łeby wydarzeniami. Udział w nim to nie tylko nauka i zabawa, ale czasami ciężka praca.
Podczas spotkań w bibliotece uczniowie stworzą makietę miasta, na której zaznaczą miejsca warte obejrzenia oraz zaprojektują łebskie kartki.
Dużym zainteresowaniem wśród młodzieży w poprzednich projektach cieszyło się pozyskiwanie informacji od starszych mieszkańców Łeby na temat powojennych wydarzeń w mieście oraz łebian, którzy byli i są znani nie tylko w środowisku lokalnym, ale także w Polsce i na świecie. Tym razem uczestnicy projektu będą mieli za zadanie zdobyć informacje o zakładach przemysłowych, które funkcjonowały w Łebie, m.in. mleczarni, rozlewni wód, Państwowym Gospodarstwie Rybackim oraz Spółdzielni Pracy, Przetwórstwa i Rybołówstwa Morskiego „Rybmor."Sprawdzą również czy łebianie pamiętają jeszcze takich mieszkańców jak: piekarz Tomasz Stachowiak, pielęgniarka Stanisława Nowak, lekarz Zenon Grzybowski, malarz Ryszard Cenckiewicz, rzeźbiarz Andrzej Miszczak czy pasjonat historii Łeby Edward Kubiak. A może poznają kogoś nowego?
Podczas projektu nie może zabraknąć zajęć poświęconych Słowińskiemu Parkowi Narodowemu, który w tym roku obchodzi 50 - lecie swojego istnienia. Łebscy wybiorą się do filii Muzeum Przyrodniczego w Rąbce, aby lepiej poznać florę i faunę Parku.
Poznają również pracę ratowników morskich z Brzegowej Stacji Ratowniczej w Łebie.
Na spotkanie w bibliotece zaproszą łebskich rybaków, aby poznać specyfikę tego zawodu oraz niebezpieczeństwa jakie czyhają na nich na morzu.
Tradycyjnie w maju uczniowie wezmą udział w grze miejskiej. Ciekawe, czego będą szukali tym razem?
Na zakończenie projektu łebscy wydadzą swój biuletyn, w którym zamieszczą relacje ze swoich działań.

Tymczasowy numer 690 623 193