środa, 17 lipca 2019

Rybactwo i rybołówstwo na Pomorzu

rybactwo

W muzeum w Lęborku można obejrzeć wystawę „Rybactwo i rybołówstwo na Pomorzu”.

Wystawa ta przybliża zwiedzającym wiedzę z zakresu rybactwa i rybołówstwa od czasów najdawniejszych po współczesne. Można na niej zobaczyć dawne narzędzia służące do połowu ryb morskich i słodkowodnych oraz zapoznać się z różnymi technikami i metodami połowu, które związane są z tradycją i wierzeniami ludowymi. Można także poznać sposoby przechowywania oraz przyrządzania darów morza - jednych z głównych składników kuchni pomorskiej.

Ważną część wystawy stanowią zdjęcia, dokumenty i pamiątki przekazane przez łebskich rybaków i ich rodziny.

Ekspozycja etnograficzna jest zorganizowana ze zbiorów muzeów pomorskich: Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, Muzeum Narodowego w Gdańsku, Muzeum Ziemi Puckiej im. F. Ceynowy, zbiorów Biblioteki Miejskiej w Łebie oraz zbiorów własnych muzeum i osób prywatnych.

Wystawa jest czynna do końca września.

poniedziałek 8 - 19
wtorek 8 - 19