poniedziałek, 10 grudnia 2018

Historia Biblioteki

Historia BibliotekiHistoria Biblioteki na kartach kroniki:

Historia biblioteki - ciąg dalszy

Gertruda Okenczyc - Skoczek, autorka przywołanej kroniki, kierowała pracą biblioteki w latach 1951-1980. Na następne pięć lat rolę "pani kierowniczki na placówce" podzieliły pomiędzy siebie Maria Greczko i Jadwiga Szczepańska, a od jesieni roku 1985 wskoczyła w nią Maria Konkol.

Siedziba biblioteki przy ul. Kościuszki 21, kiedyś samodzielna, a później kątem przy klubie Ruchu, na zaledwie siedemdziesięciu metrach kwadratowych, poprawiła się lekko wraz z reformą samorządową i od tego czasu stawała się coraz lepsza. Od roku 1993 baza biblioteki znajduje się w obiekcie przy ul. 11 Listopada 5a. Przez pierwsze dwanaście lat biblioteka korzystała tutaj z gościny Miejskiego Domu Kultury. Od roku 2005 jest "na swoim", gospodarząc całym obiektem i przyległym terenem.

Poprawa warunków lokalowych wynikała ze zwiększenia zadań realizowanych przez bibliotekę. Klasyczna formuła "gromadzenia, opracowania i udostępniania zbiorów" oraz okazyjnych wieczorków i spotkań autorskich "na placówce" okazała się - jak wszędzie - niewystarczająca na nowe czasy. "Nowe" - cokolwiek dobrego i złego to oznacza. Od 2005 roku biblioteka jest jedyną samorządową instytucją kultury w Łebie, ale już wcześniej znacznie poszerzyła swoją działalność poza wspomnianą klasykę. Początkowo, w gorącym czasie przemian ustrojowych, liczne były spotkania z politykami oraz festyny w regionalnych klimatach. Swoistą specjalnością biblioteki stały się kontakty z niemieckimi ziomkami na zaminowanym (miejscami) polu historii Łeby. W miarę "normalnienia" polityków w bibliotece zastępować zaczęli artyści - najliczniej malarze, później dołączyli rzeźbiarze, "gliniarze" i muzycy.

Dzisiaj, obok kulturalnych fajerwerków, delikatnie i cicho powraca zapotrzebowanie na misyjną klasykę, na szamanów słowa w wydaniu live, czyli po prostu na zwykłe spotkania "na placówce". A "nowoczesność w bibliotece i zagrodzie" dotyczy przede wszystkim środków realizacji.

Bazowa dla łebskiej biblioteki, obsługującej mieszkańców i turystów, pozostaje twarda klasyka - książka, najprawdziwsza książka, z papierowymi, zadrukowanymi kartkami. I słowo, które było i jest na początku...